W kryzysie trudniej się rozwieść

Kłopoty z pracą, dom na kredyt: dziś coraz trudniej podjąć decyzję o rozwodzie - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Reklama

Gdy gospodarka rozwija się wolniej, ludzie są mniej skłonni do rozwodów. Od czasu krachu na rynkach finansowych w 2008 r. zaczęła spadać liczba rozwodów w Polsce. W 2010 r. przeprowadzono ich 61,3 tys., gdy w 2006 roku ich liczba sięgała 72 tys.

Demografowie przyczyn tego zjawiska upatrują m.in. w mało stabilnej sytuacji gospodarczej kraju, a przede wszystkim w pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. "Ludzie dużo ostrożniej podejmują decyzję o separacji czy rozstaniu" - przyznaje dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, autor raportu na temat rozwodów w Polsce.

Elementem scalającym związki są też kredyty mieszkaniowe. Wiele osób wstrzymuje się z decyzją o rozwodzie, gdy dowiaduje się, jak skomplikowana jest procedura podzielania kredytu i ile rozwód będzie ich kosztował.

Liczba rozwodów zaczęła rosnąć po 1993 r., gdy polskie społeczeństwo nauczyło się, jak żyć w nowych realiach, a gospodarka przyspieszyła. Rozwodowe apogeum przypada na czasy boomu gospodarczego w latach 2006 - 2007, gdy o pracę było łatwo, a płace szybko rosły. "Wówczas małżonkowie dużo łatwiej podejmowali decyzję o zakończeniu związku" - mówi Szukalski.

«« | « | 1 | » | »»
 • ober
  23.11.2011 09:54
  A nasi rodzice czy dziadkowie ( dożywający złotych godów- 50 lat małżeństwa) byli z sobą zawsze w niebie? Właśnie dla zabezpieczenia bytu ludzie łączyli się w pary, jeden przynosił łup z polowania, a druga strona umiała ten łup oprawiać.I to jest sedno małżeństwa.Dodatkiem jest to co nazywamy miłością: trzeba zacisnąć zęby i uśmiechać się przez łzy do ukochanego, ukochanej (gdy łupu nie starcza dla rodziny, gdy myśliwy skrada się na boki,gdy drapieżcy rozdrapują norkę ...itd). A jak świat światem tylko w rodzinie była i jest siła.Może bieda jest jednak dobrym środkiem wychowawczym i konserwującym.Oczywiście nie bieda z nędzą- bo to już demoralizuje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama