Stany Generalne rodziny otwarte

W Mediolańskiej katedrze kard. Angelo Scola otworzył dziś VII Światowe Spotkanie Rodzin. W czasie Mszy świętej w mediolańskim Duomo podkreślił, że „Kościół dziś, tak jak rodzina potrzebuje jedności i bycia wspólnotą. Dlatego do Mediolanu na zaproszenie Benedykta XVI przybędzie nas tu tyle, by dać temu świadectwo”.

Do stolicy Lombardii, najbogatszego regionu we Włoszech, przyjedzie ponad milion osób, akredytowano już półtora tysiąca dziennikarzy. Na mszy św. na stadionie San Sirio w przyszłą niedzielę spodziewanych jest ponad 2 miliony uczestników. W centrum kongresowym Fiera di Milano w mieście Św. Ambrożego kilkaset tysięcy rodzin z biskupami, teologami weźmie udział w teologicznym kongresie i debacie o rodzinie. Papież przyjedzie do stolicy Lombardii 1 czerwca. Po raz pierwszy weźmie udział w koncercie w operze La Scali. Odprawi nieszpory w katedrze. Benedykt XVI zje też kolację z ubogimi rodzinami w stołówce Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie. W kilkuset parafiach Mediolanu oraz w miastach położonych w promieniu 25 km, każdego dnia odbywać się będą modlitwy, rozważania, dialog, wymiana doświadczeń.

Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w 1994 roku z udziałem Jana Pawła II i św. Matyki Teresy z Kalkuty. Do Rzymu przyjechało wtedy 200 tys. osób ze 130 krajów świata. Spotkanie zakończyło obchodzony wtedy Rok Rodziny.

Pierwsze Spotkanie Rodzin z papieżem poprzedził kongres "Rodzina sercem cywilizacji miłości". Na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie w 13 językach o rodzinie i Kościele domowym debatowało ponad 800 osób: biskupów, duszpasterzy, przedstawicieli ruchów kościelnych, małżeństw i ekspertów z 87 krajów. Trzy lata później do Rio de Janeiro przyjechało już 400 tysięcy osób, a w sympozjum teologicznym o rodzinie wzięło udział już ponad 4 tys. osób.

III Światowe Spotkanie Rodzin powróciło do Rzymu, było jednym z jubileuszy stanowych w ramach trwającego wówczas Roku Świętego i Wielkiego Jubileuszu 2000. Aula Pawła VI pękała w szwach. Na teologiczną debatę "Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa" zgłosiło się prawie 10 tys. uczestników.

IV Światowe Spotkanie Rodzin po raz pierwszy odbyło się udziału Jana Pawła II. Ze względu na stan zdrowia nie mógł przyjechać do Manili. Spotkanie po raz pierwszy w swej historii odbyło się na kontynencie. Najliczniejsze delegacje przyjechały z Malezji, Singapuru, Wietnamu, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Sympozjum towarzyszył Kongres Córek i Synów, w którym wzięli udział młodzi ludzie od niemowlaków po 20-latków. Kolejne dwa spotkania to Walencja i Meksyk.

Na gosc.pl każdego dnia będziemy nadawać relacje na żywo z tegorocznego Spotkania w Mediolanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg