Polak - katolik?

Polacy to w przeważającej części katolicy. Przynależność do tego wyznania deklaruje aż 92,8 proc. osób. Najsłabsza jest religijność młodzieży i trzydziestolatków oraz mieszkańców dużych miast - wynika z przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny badania dotyczącego życia religijnego w Polsce.

Zdaniem ks. Wojciecha Sadłonia, dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego mamy w Polsce do czynienia z różnymi warstwami katolicyzmu. Jest katolicyzm tradycyjny, utożsamiany z przynależnością narodową i dziedzictwem Polski i to właśnie do niej należałoby przyporządkować ogólną deklarację bycia katolikiem.

Zauważalna w badaniu GUS jest słaba religijność młodego pokolenia. To właśnie oni najrzadziej deklarują uczestnictwo w Mszach św., nabożeństwach lub spotkaniach religijnych. „Badania pokazują, że stoimy przed dużym wyzwaniem, jeśli chodzi o młodzież, o znalezienie sposobu na przekaz wiary młodemu pokoleniu” - powiedział ks. Sadłoń.

Badanie GUS potwierdza wcześniejsze badania, że wieś jest bardziej religijna: tam mieszkają ludzie, którzy częściej chodzą do kościoła i bardziej się angażują w życie parafialne.

Wyniki pochodzą z II edycji badania spójności społecznej, zrealizowanego przez GUS w połowie 2015 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg