Czy to koniec NFZ?

Wygląda na to, że dobra zmiana obejmie także sposób finansowania naszego leczenia.

Reklama

Premier Beata Szydło rozpoczęła przegląd poszczególnych resortów. Na pierwszy ogień poszły Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia. Szefowie wspomnianych resortów oprócz przedstawienia swoich dotychczasowych dokonań zaprezentowali także projekty zmian, które zamierzają wprowadzić w najbliższym czasie.

Szczególne kontrowersje mogą budzić propozycje ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Utworzenie sieci szpitali, a przede wszystkim zapowiadana od dawna likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia to według niego recepta na uzdrowienie polskiej służby zdrowia.

Jak powiedziała Beata Szydło: „Dzisiaj na Komitecie Stałym będzie omawiany projekt dot. sieci szpitali. Jeżeli KSRM go przyjmie, we wtorek projekt będzie omówiony przez rząd i skierowany do prac parlamentarnych. Kolejny ważny projekt dot. POZ jest w konsultacjach, a dzisiaj minister Radziwiłł przyniósł na naszą rozmowę tak długo oczekiwany projekt. Mam na myśli projekt ustawy, który mówi o likwidacji NFZ”.

Likwidacja NFZ jest najbardziej radykalną zmianą w finansowaniu służby zdrowia od czasu reformy lewicowego ministra Mariusza Łapińskiego, który doprowadził do likwidacji kas chorych i powołania Narodowego Funduszu Zdrowia. Głównym założeniem tej reformy jest powrót do finansowania leczenia Polaków bezpośrednio ze środków budżetu państwa.

Największe obawy u rządzących może budzić to, w jaki sposób nowa reforma zostanie przyjęta przez społeczeństwo. Polacy są niezwykle uwrażliwieni na problemy polityki zdrowotnej i niechętnie akceptują nowe rozwiązania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama