Mama wraca do pracy

Odchowałaś dzieci i chcesz wrócić do pracy zawodowej, ale twoje dawne miejsce jest już zajęte. A może twoje kwalifikacje dziś są niewystarczające albo firma przestała istnieć. Nie załamuj się. Skorzystaj z oferty Funduszy Europejskich.

Fundusze Europejskie mają propozycję dla kobiet, które przerwały pracę, by opiekować się dziećmi, albo straciły ją i od dłuższego czasu są bezrobotne. Są to środki na założenie własnej firmy, doradztwo zawodowe, staż u pracodawcy albo udział w szkoleniach i kursach umożliwiających podniesienie kwalifikacji lub zdobycie nowego zawodu.

Zostań swoim szefem

Co zrobić, jeśli twoje miejsce pracy sprzed urlopu wychowawczego jest już zajęte, a dawny pracodawca nie ma dla ciebie innej satysfakcjonującej propozycji? Weź sprawy w swoje ręce i pomyśl o własnym biznesie. Pomocy szukaj w programie regionalnym swojego województwa. Tu znajdziesz pieniądze na start własnej firmy, a nawet pomoc w początkowym okresie jej funkcjonowania. Przyznanie dotacji zostanie poprzedzone analizą twojej sytuacji oraz predyspozycji do prowadzenia biznesu, a to da ci pewność, że podejmujesz słuszną decyzję. Warto pamiętać, że o środki na start własnej firmy można się starać tylko na terenie województwa, w którym mieszkasz i w którym zamierzasz założyć oraz prowadzić firmę.

Kiedy pani Monika z Tychów urodziła drugie dziecko, postanowiła zmienić pracę, aby móc więcej czasu poświęcić rodzinie. Nie chciała zupełnie rezygnować z aktywności zawodowej, ale poprzednie zajęcie uniemożliwiało jej satysfakcjonujące połączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Od dawna sama szyła ubranka i zabawki dla swoich dzieci. – Projektowanie i wykonywanie ładnych, a jednocześnie wygodnych i funkcjonalnych ubrań dla dzieci jest moją pasją. A ze ścinków i resztek tkanin można stworzyć piękne i tanie zabawki. Zauważyłam, że moje dzieci bardzo chętnie bawią się uszytymi przeze mnie przytulankami. Pomysłów miałam tak wiele, że własnoręcznie wykonane zabawki zaczęłam rozdawać dzieciom przyjaciół i znajomych. Pomyślałam, że może ta pasja mogłaby stać się moim nowym zawodem i źródłem utrzymania – opowiada pani Monika.

Nieśmiało pomyślała o uruchomieniu własnej działalności gospodarczej. Ale skąd wziąć pieniądze na uruchomienie własnego biznesu? – Już nie pamiętam, kto mi podpowiedział, żeby sprawdzić, czy nie mogłabym skorzystać z unijnego dofinansowania – mówi. Pierwsze kroki skierowała do Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach. Tam dowiedziała się, że z Programu Regionalnego Województwa Śląskiego może otrzymać dotację na uruchomienie własnego biznesu. Wybrała projekt, stała się jego uczestnikiem i po przeszkoleniu oraz napisaniu biznesplanu złożyła wniosek o dotację. Ostatecznie w 2015 roku założyła własną firmę, którą nazwała Pan Bebok.

Pani Monika wciąż rozwija swoją firmę, wprowadzając coraz to nowy asortyment. Produkuje już nie tylko dziecięce ubranka i zabawki, ale także kocyki, poduszki i inne akcesoria dla dzieci. Jej produkty można kupić za pośrednictwem strony internetowej lub facebookowego profilu Pana Beboka. Realizuje też specjalne zamówienia klientów.

Pani Katarzyna postanowiła zacząć pracę na swój rachunek, kiedy dzieci stały się samodzielne. Chciała robić coś ciekawego i… niebanalnego. Dbanie o urodę psów wydawało się dobrym pomysłem. Ale trzeba było się psiego fryzjerstwa nauczyć. W tym pomógł jej Program Regionalny Województwa Śląskiego. Pani Katarzyna wzięła udział w szkoleniu dofinansowanym z Funduszy Europejskich i nauczyła się strzyżenia psów oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy już miała odpowiednie kwalifikacje, postanowiła otworzyć salon fryzjerski dla czworonogów. Za pieniądze z unijnego projektu, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach, przystosowała lokal dla psich klientów i kupiła niezbędne akcesoria oraz kosmetyki. Tak powstał Salonik Psiej Urody w podgliwickich Pyskowicach. Profesjonalna obsługa i podejście do zwierząt sprawiają, że pani Monika ma coraz więcej klientów.

Paniom Katarzynie i Monice Fundusze Europejskie pozwoliły połączyć rolę mamy i bizneswoman.

Nowy zawód? Czemu nie…

Dotacja na założenie własnej firmy to niejedyny rodzaj wsparcia z Funduszy Europejskich oferowany kobietom pragnącym wrócić na rynek pracy. Programy regionalne proponują takim osobom również udział w szkoleniach, dzięki którym zdobędą nowe lub podniosą dotychczasowe kwalifikacje, doradztwo zawodowe czy staże u pracodawców. Takie oferty są dostępne w programach regionalnych.

Jednym z ciekawych przykładów na to, jak dzięki Funduszom Europejskim kobiety mogą podnieść lub zdobyć kwalifikacje zawodowe, jest projekt realizowany przez Centrum Diagnostyki i Szkoleń z Nakła Śląskiego. Dzięki niemu nowe kwalifikacje uzyskało 48 kobiet, wcześniej bezrobotnych lub biernych zawodowo. Uczestniczyły one w szkoleniach z zakresu księgowości i kursach komputerowych.

Fundusze Europejskie oferują kobietom także odbycie staży w firmach, w tym zagranicznych. Takich projektów należy szukać w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. Są one skierowane do osób niezatrudnionych, nieuczących się, pozostających na utrzymaniu innych. Uczestnikom dają szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz szlifowanie znajomości języka obcego. Przykładem może być projekt „Gotuj po hiszpańsku”, realizowany przez Fundację Rozwoju Kompetencji i Przedsiębiorczości PROAKTYWNI w Krakowie. Uczestnicy tego projektu biorą udział w intensywnym kursie języka hiszpańskiego, a następnie wyjeżdżają na 2,5-miesięczny staż w jednej z renomowanych restauracji w Walencji. Na kursie kuchni śródziemnomorskiej uczą się przyrządzać hiszpańskie potrawy, a następnie odbywają praktyki w świetnych restauracjach w Walencji, gdzie poznają przepisy najlepszych szefów kuchni w mieście i tradycyjne receptury używane przez mieszkańców tych okolic. A na kursie językowym doskonalą znajomość hiszpańskiego. To świetna oferta m.in. dla kobiet, które lubią gotować, poznawać nowe smaki i upodobania kulinarne, a jednocześnie uczyć się języków i poznawać świat.

Także dla mam nieco starszych, samodzielnych dzieci. Wszystkie koszty związane ze szkoleniami, kursami językowymi, podróżą i zakwaterowaniem w Walencji pokrywa fundacja PROAKTYWNI. Po powrocie z zagranicznych warsztatów uczestnicy projektu mogą skorzystać z pomocy doradców w znalezieniu pracy w zawodzie kucharza albo z płatnego stażu w Polsce.

Pieniądze z Funduszy Europejskich są na wyciągnięcie ręki, trzeba mieć tylko pomysł, chęć do pracy i dowiedzieć się, jak się o nie postarać. 

Gdzie szukać informacji?

  • Informacje o unijnym wsparciu znajdziesz na stronie internetowej programu regionalnego swojego województwa – adres na portalu funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce „Serwisy programów”.
  • Zapytaj w powiatowym lub wojewódzkim urzędzie pracy o dotację na założenie firmy, szkolenia, kursy czy doradztwo zawodowe lub o staże u pracodawców.
  • Potrzebne informacje uzyskasz też w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich – adres i numer telefonu oraz informację o godzinach otwarcia znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.
  • Listę projektów, w których możesz szukać unijnych środków dla siebie, znajdziesz pod adresem: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna.

Mama wraca do pracy  

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RODZINA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg