Polka broni klauzuli sumienia w Norwegii - rusza proces w II instancji

Polska lekarka pracująca w Norwegii dr Katarzyna Jachimowicz wytoczyła proces w obronie klauzuli sumienia. 31 października rozpocznie się postępowanie w II instancji. Wydanie wyroku przez sąd w Skien spodziewane jest w grudniu.

Reklama

GN szeroko relacjonował tę sprawę. Przypomnijmy więc tylko krótko: lekarka rodzinna została wyrzucona z pracy za motywowaną sprzeciwem sumienia odmowę zakładania wczesnoporonnych wkładek domacicznych. Uznała to za naruszenie jej wolności sumienia i wytoczyła w tej sprawie proces.

Przegrała go, bo sąd w Notodden uznał, że skoro mężczyźni nie spotkają się z odmową założenia im wkładki domacicznej (sic!), to kobiety też nie mogą spotkać się z taką odmową, bo... byłby to akt dyskryminacji ze względu na płeć.

Dr Jachimowicz złożyła apelację. Sąd II instancji w Skien (Telemark) wyznaczył termin rozpraw na 31 października oraz 1 i 2 listopada. jak powiedział nam adwokat dr Jachimowicz Haakon Bleken, wydanie wyroku spodziewane jest dopiero w grudniu.

W razie porażki Polka liczy się z koniecznością zwrócenia się do Sądu Najwyższego, a nawet Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem ekspertów prawnych, im dalej sprawa zajdzie, tym większe są szanse jej powodzenia.

 

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • Andromeda
  31.10.2017 20:33
  "wczesnoporonnych wkładek domacicznych" - serio? Przy takim poziomie "wiedzy" to ani to dziennikarstwo, ani to przekazywanie faktów, to tylko wstyd na świecie, że ktoś to oszołomstwo skojarzy z naszym pięknym krajem.
 • Hausner85
  31.10.2017 22:17
  No widzę że ta pani twardo walczy o swoje prawo do dyskryminacji innych brawo. W następnym odcinku muzułmański taksówkarz odmawia wożenia samotnych kobiet a barman sprzedaży alkoholu. Ciekawe czy Polska prawica również ich będzie bronić.
 • europejczyk
  01.11.2017 13:28
  Jeszcze przyszlo mi do glowy to: klauzula sumienia jest sprzeczna z europejska tradycja prawna ktora zaklada ze na danym terytorium wszystkich obowiazuja te same prawa. Przed oswieceniem ludzi obowiazywaly rozne prawa w zaleznosci od stanu, wyznania itp. Rownosc wobec prawa jest jednym z najwiekszych osiagniec cywilizacyjnych ludzkosci. Klauzula sumienia cofa nas do mrocznych czasow nierownosci wobec prawa. Mysle ze sa bardzo mocne podstawy zeby uznac ja za niekonstytucyjna (oczywiscie jak juz odzyskamy TK i wolne sady a Konstytucja RP bedzie znowu przestrzegana). Nie jestem prawnikiem wiec byc moze sie myle - jesli tak to prosze mnie skorygowac. Ale klauzula sumienia "nie lezy" - jest tu pewien dysonans, intuicyjnie czuje sie ze cos tu nie gra.
 • Malina-m3
  01.11.2017 15:43
  Brawo dla dr. Jachimowicz. Broni życia i sumienia, o których coraz bardziej się zapomina...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama