Nadchodzi NAPRO

Jest ich siedmioro: lekarz i sześcioro instruktorów. Jesienią wrócili ze szkolenia w USA, gdzie zdali trudne egzaminy. A przed miesiącem założyli przy sanktuarium w Licheniu poradnię naprotechnologii.

Czerwony znaczek

Czy ta obserwacja cyklu jest bardzo uciążliwa dla kobiety? – Tylko o tyle, że trzeba o niej pamiętać przy każdej wizycie w toalecie – tłumaczy Katarzyna Muzykiewicz. – Chodzi o obserwowanie wydzieliny pochwowej. Ale to nie tak, że muszę po wyjściu z toalety od razu biec, żeby to zapisać w swojej karcie... Większość z nas przecież pracuje, ma na głowie dziesiątki spraw. Wynik tych wszystkich obserwacji zapisujemy w karcie tylko raz dziennie, wieczorem. Opisujemy najbardziej płodny objaw danego dnia – tłumaczy. Kobiety przyklejają więc do odpowiednich okienek w karcie czerwone znaczki oznaczające miesiączkę, zielone dla dni suchych albo naklejki z dzidziusiem, kiedy pojawia się śluz. Żeby szczegółowo opisać cechy śluzu, obok wpisują literki, które są skrótami od angielskich wyrazów. Instruktor jest między innymi po to, żeby nauczyć pacjentkę zasad tej obserwacji. – Dzięki temu, że wszystko jest wystandaryzowane, taką kartę umie czytać każdy lekarz naprotechnologii na świecie. Nawet jeśli wypełniła ją kobieta w Polsce albo w Chinach – mówi Katarzyna Muzykiewicz. Kiedy pani Katarzyna rozmawiała z parami, które latami czekają na dzieci, na pytania, które standardowo zadaje każdy instruktor napro na świecie, reagowali zaskoczeni: „No właśnie tak u nas jest! A dotąd jeszcze nikt nas o to nie zapytał!”. Oprócz obserwacji cyklu, naprotechnolodzy stawiają dokładną diagnozę dzięki laparoskopii bliskiego kontaktu, dokładniejszej niż tradycyjna. Wprowadzają światłowód do wnętrza jamy brzusznej pacjentki i sprawdzają, gdzie tkwi problem. Oglądają dokładnie narządy miednicy mniejszej oraz otrzewną, czyli miejsca, w których bardzo często osiedlają się ogniska endometriozy, utrudniając poczęcie.

W czym ona jest lepsza?

Dr Czerniak tłumaczy, że pierwsze 3 miesiące są w napro przeznaczone na obserwację cyklu. Dopiero po nich odbywa się pierwsze spotkanie z lekarzem, o ile wcześniej nie zaobserwowano niepokojących objawów. Po kolejnych cyklach obserwacji można zacząć leczenie, np. hormonalne. Po okresie leczenia zachowawczego może się okazać, że konieczna jest diagnostyka i interwencja chirurgiczna. Pełen cykl diagnostyki i leczenia w naprotechnologii zamyka się w okresie od półtora roku do 2 lat. Jedna z par małżeńskich, z którymi zetknął się dr Czerniak, przed skorzystaniem z napro bezskutecznie starała się o dziecko przez 6 lat. Małżonkowie leczyli się u trzech kolejnych ginekologów. Odrzucili in vitro jako niemoralne. – Ich karta zasugerowała, że pacjentka cierpi na endometriozę. Ale jednocześnie udało się dokładnie określić dzień owulacji. W trzecim miesiącu obserwacji instruktorka zaleciła im, żeby starali się o dziecko dokładnie wtedy. Udało się, i to już w pierwszym cyklu po tym zaleceniu – mówi dr Czerniak. – Przy naprotechnologii dzieci często pojawiają się już na etapie kontaktu z instruktorką, zanim karta pacjentki trafi w ręce lekarza – dodaje.

Zwolennicy in vitro wyśmiewają naprotechnologię, twierdząc, że prowadzenie tak dokładnej obserwacji to strata czasu. – Wie pan, gdy kobieta bezskutecznie starająca się o dziecko widzi inne panie w zaawansowanej ciąży, myśli: „Dlaczego nie ja?” i „W czym ona jest lepsza ode mnie?”. W Polsce kobiety z tym pytaniem się zostawia. Lekarze czasem nawet mówią, że właściwie wszystko jest OK, a jednak my tych dzieci nie mamy. Szybko proponuje się kobietom in vitro – mówi Katarzyna Muzykiewicz. – Tymczasem jest bardzo ważne, żeby kobiecie odpowiedzieć na pytanie: „Co jest ze mną nie tak?”. Bo może rzeczywiście coś jest nie tak. Może rzeczywiście mam zupełnie niedrożne jajowody albo tak silną endometriozę, że dziecka nigdy mieć nie będę. Ale jeśli ja się tego wreszcie dowiem, to wtedy mogę podjąć jakąś decyzję. Na przykład podejmiemy z mężem decyzję o adopcji – dodaje.

artykuł z numeru 04/2011 Gościa Niedzielnego

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg