Źle zaadaptowana adopcja

Adopcja – owszem, ale tylko małych dzieci. Starsze nie są w cenie. Jednak i te mogłyby mieć w miarę normalne domy, ale ciągle brakuje rodzin zastępczych. Wchodząca niedługo ustawa może ten stan jeszcze bardziej skomplikować.

Sama chęć założenia rodziny zastępczej nie wystarczy. Trzeba mieć pozytywną opinię z ośrodka pomocy społecznej. Z nią należy udać się do odpowiedniego ośrodka opiekuńczo-adpocyjnego. Tam przechodzi się szkolenie, poznaje zasady prawa rodzinnego, podstawy pedagogiki i psychologii dziecka. W międzyczasie odbywa się wywiad środowiskowy. Przejście szkolenia nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do adopcji. Jeżeli jednak zostanie się zakwalifikowanym, czas oczekiwania na dziecko często jest długi. – Dotychczas zdarzało się tak, że część osób, które przystępowały do procedury adopcyjnej, rezygnowała w jej trakcie. W zamian te same pary decydowały się na zostanie rodziną zastępczą. Było to w miarę łatwe, ponieważ ośrodki adopcyjne prowadziły szkolenia do obu form opieki. Po zmianach wyspecjalizowane ośrodki adopcyjne, które przejdą pod władzę marszałka województwa, będą zajmowały się tylko adopcją. Może to zmniejszyć liczbę chętnych do założenia rodzin zastępczych – ocenia Monika Madej z Fundacji Świętego Mikołaja.

Szkolenie na rodziców od stycznia będzie odpłatne. Należność będzie wynosić nie więcej niż 150 proc. najniższej pensji krajowej. Niemniej rozpoczęcie szkolenia nie decyduje o ostatecznej kwalifikacji do adopcji czy o powstaniu rodziny zastępczej. W ośrodku we Wrocławiu czeka się na szkolenie 15 miesięcy. Kiedy dodamy do tego czas szkolenia, a później oczekiwania na dziecko, jasno widać, że zmniejszanie liczby centrów szkoleniowych może jeszcze wydłużyć te procesy. – Odwołujemy szkolenie zaplanowane na jesień. Czekamy na przeniesienie wszystkich dokumentów do nowej instytucji – mówi Rafał Kucharski z Lubina.

Plusy też są

Mogą być jednak i plusy nowej ustawy. Nieformalnie mówi się też, że lepiej zlikwidować słabe ośrodki na rzecz silnych centrów adopcyjnych. – Miarą skuteczności nowej ustawy będzie liczba pozytywnych adopcji czy też nowych rodzin zastępczych. Tak więc dopiero czas pokaże jej wartość – mówi Monika Madej. Nowością będzie również instytucja tzw. koordynatora, który będzie się interesował problemami rodzin zastępczych w powiecie. Powstanie ponadto instytucja rodziny pomocowej, która niczym krewni będzie wspierać zawodową rodzinę zastępczą w sytuacji, gdy np. małżonkowie zawodowi będą chcieli wyjechać na wakacje. – Ja nie jestem zawodowym rodzicem, ale nie wyobrażam sobie, że oddaję dzieci gdzieś na przechowanie, bo jadę na urlop – twierdzi Bartosz Urbański. Do tej pory nie było jednak takiego wsparcia ze strony państwa, więc może z czasem polepszy się sytuacja rodzin oraz ich własne zdanie o instytucji rodziny zastępczej.

Zmiany prawne będą też dotyczyły funkcjonowania domów dziecka. Pierwsza i podstawowa zmiana polega na wprowadzeniu maksymalnej liczby 14 wychowanków w domu dziecka. Dotychczas mogło to być nawet 30 dzieci. Najlepiej byłoby oddać tę „nadwyżkę” do adopcji. Niestety, starsze dzieci są brane bardzo niechętnie, pozostają więc w placówkach. Chyba że zostaną oddane do rodzinnych domów dziecka bądź rodzin zastępczych. W obu powiatach, które tracą ośrodki adopcyjne, jest kilka domów dziecka. W ciągu paru lat znacznie zwiększy się więc liczba potrzebnych nowych rodzin zastępczych bądź adopcyjnych. Nakaz zmniejszania liczby dzieci w domach dziecka będzie po części mobilizował samorządy do organizowania akcji promocji różnych form zastępczych. Do tej pory organizowały takie kampanie miejscowe ośrodki adopcyjno-wychowawcze. Teraz też będą to robiły, lecz z perspektywy oddalenia o kilkadziesiąt kilometrów.

Postscriptum

Dolnośląski Urząd Marszałkowski nie podał jeszcze oficjalnej informacji co do kształtu opieki adopcyjnej w naszym województwie po 1 stycznia. Według nieoficjalnych informacji, w Dolnośląskim Ośrodku Pomocy Społecznej powstanie wydział, który będzie nadzorował funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych. Wśród nich nie będzie, i to na pewno, ośrodków w Lubinie i Legnicy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| ADOPCJA, PRAWO

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg