Popatrz w dal

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 38/2020 |

publikacja 17.09.2020 00:00

W czasach wszechobecnych ekranów i długiej, wytężonej pracy nasz wzrok szybciej się męczy. Jak dbać o oczy, aby nie narażać ich na niepotrzebny wysiłek?

Popatrz w dal istockphoto

Warunki pracy i nauki oraz wydłużający się czas korzystania z urządzeń ekranowych ma bezpośrednie przełożenie na stan naszego wzroku. Długie godziny spędzane przed komputerem czy telefonem komórkowym w zamkniętych (często klimatyzowanych) pomieszczeniach oraz sztuczne światło to czynniki najbardziej negatywnie wpływające na funkcjonowanie oczu.

Miejsce pracy

Niezależnie od wieku osoby pracujące przed ekranem powinny zapewnić sobie przede wszystkim dobre oświetlenie. Lampka biurkowa i światło ogólne (sufitowe) lub naturalne, dobrze doświetlające miejsce pracy to podstawa. W połączeniu z odpowiednim natężeniem światła ekranu sprawia, że oko nie męczy się nadmiernie. Najbardziej niekorzystnie na wzrok wpływa zbyt duży kontrast między jasno świecącym ekranem urządzenia (telefonu, komputera czy telewizora) a otoczeniem. A im więcej czasu w ten sposób spędzamy, tym szybciej wzrok się męczy. – Podczas pracy przed ekranem oko przyzwyczaja się do patrzenia z bliskiej odległości, czyli do oglądania elementów znajdujących się bliżej. W dłuższej perspektywie powoduje to pogorszenie zdolności akomodacji. Wraz z wiekiem i wydłużaniem czasu spędzanego przed ekranem zdolność akomodacji stopniowo zanika. Dlatego mniej więcej po 40. roku życia gorzej widzimy, patrząc na przedmioty z bliska, które automatycznie oddalamy od oczu. W uproszczeniu można powiedzieć, że oko traci zdolność do patrzenia blisko – wyjaśnia dr nauk medycznych Agata Zakrzewska.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.