publikacja 06.05.2021 00:00
Polska stoi przed wyzwaniem zapewnienia opieki coraz większej liczbie seniorów. Co dzisiaj oferuje im państwo w ramach polityki społecznej?
To będzie kosztowało 4 tys. zł miesięcznie, a ciocia ma przecież tylko 2 tys. zł emerytury. Resztę musimy dołożyć – usłyszałem, spacerując po parku. Rozmowa, której mimowolnie byłem świadkiem, dotyczyła zorganizowania całodobowej opieki dla osoby starszej, mającej problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Ostatnie zdanie dobrze opisuje sytuację, w której znajdują się seniorzy w naszym kraju: system publicznej opieki w ograniczonym stopniu odpowiada na ich potrzeby. Pozostaje sektor prywatny i pomoc najbliższych.
Osiem lat spokoju
Według danych GUS w 2019 roku w Polsce było 8 mln 407 tys. osób po 60. roku życia. To ponad 20 proc. populacji. Tymczasem z prognoz urzędu wynika, że w 2050 r. osoby po 65. roku życia będą stanowić już 32,7 proc. wszystkich mieszkańców naszego kraju. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że proces starzenia się społeczeństwa wpłynie negatywnie na system emerytalny. Problemem będą jednak nie tylko wypłaty świadczeń, ale także kwestia opieki nad powiększającą się grupą osób chorych i samotnych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.