Tato, mamo, zagrajmy!

Andrzej Urbański; GN 19/2011 Gdańsk

publikacja 18.05.2011 06:26

Gry planszowe potrafią zabawić całą rodzinę i są świetną propozycją dla najmłodszych. Ostatnio w Trójmieście przeprowadzona została akcja „Odciągnijmy dzieci od komputerów”.

Tato, mamo, zagrajmy! Andrzej Urbański/ GN – Dzieci są chętne do zabawy, o ile starsi znajdą dla nich trochę czasu – przekonuje Stanisław Kalicki.

Pomysłodawcą odkrywanej na nowo formy aktywności rodzinnej jest Stanisław Kalicki. Jak sam o sobie opowiada, próbował w życiu różnych zawodów, aż udało mu się uruchomić działalność gospodarczą. Obecnie pracuje i daje pracę innym. Wcześniej współtworzył fundację Zdrowia ESCO, Stowarzyszenie pomocy dzieciom chorym na choroby nowotworowe „Pomóż dziecku wyzdrowieć”. Ma żonę i czworo dzieci. – Po studiach pracowałem na statkach handlowych, ale po pewnym czasie zrezygnowałem z tego zawodu. Ważniejsza jest dla mnie rodzina – opowiada dzisiaj o sobie. I właśnie rodzina zmotywowała go do stworzenia pomysłu, w którym promocja rodzinnych gier planszowych ma zdominować internetowe gry komputerowe.

Czy to możliwe?

Akcja „Odciągnijmy dzieci od komputerów” była możliwością spotkania rodzin w celu wspólnego spędzenia czasu przy najlepszych grach planszowych. Dzięki zaangażowaniu firm produkujących takie gry udało się stworzyć miejsce na terenie dwóch dużych trójmiejskich hipermarketów w Gdańsku i w Rumi. – Naszym założeniem była nauka rodziców, a szczególnie ojców, gry w planszówki, po to, by więcej czasu spędzali ze swoimi dziećmi – podkreśla Stanisław Kalicki. Obecnie coraz większym problemem w rodzinach jest brak mocnych relacji między rodzicami a dziećmi. Jednak taką szczególnie istotną jest relacja tata–dziecko. – Niestety, obecnie często ojcowie nie wiedzą, jak ją nawiązać i pielęgnować. Przyczyn tego jest wiele. Od mniejszych niż u kobiet umiejętności opiekowania się dziećmi (będąc chłopcami, nie bawili się lalkami) do braku wiedzy o interesujących sposobach wspólnego spędzania czasu – wyjaśnia Kalicki.

Psycholog Anna Wyszadko tłumaczy, że to, czy osoby będą wybierać rozrywki w gronie ludzi, z którymi tworzą relację, czy z wirtualnymi współgraczami, może zależeć zarówno od możliwości, jak i wartości, które w danym momencie swojego życia stawiają najwyżej. – Gdy nastolatek większość dnia spędza sam w domu, podczas gdy rodzice są w pracy lub w inny sposób są niedostępni dla niego, a nie nauczył się organizować wolnego czasu w grupie ludzi, to pewnie siądzie przed komputerem i zagra albo w grę z zabijaniem albo w internetową. Ci, dla których ważne są relacje, więzi międzyludzkie, którzy znajdują przyjemność w towarzystwie innych osób, pewnie wybiorą planszówkę, inną grę towarzyską lub też np. grupową wycieczkę rowerową – mówi Wyszadko.

Gry planszowe w ostatnim czasie również przechodzą transformację. Wśród nich są takie, które potrafią fascynować i bawić całą rodzinę, potwierdza Adam Niemkiewicz, komendant szczepu ZHR „Morena”, który przy realizacji przeróżnych działań na co dzień w pracy z młodzieżą wykorzystuje właśnie gry planszowe. – W harcerstwie planszówki są nam pomocą przy przygotowywaniu naszych wyjazdów, biwaków czy obozów. Ta nasza aktywność często opiera się właśnie na fabułach gier planszowych – dopowiada Adam Niemkiewicz. – Pomimo że gry te często przywodzą na myśl smutne czasy PRL-u, współczesne absolutnie powinny kojarzyć się z nowoczesną formą spędzania wolnego czasu dla mądrych i wymagających ludzi – mówi. Szczególnie tym, którym zależy, by dobrze i konstruktywnie spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół, powinno na tym zależeć.

Komputer potrafi pochłonąć

Przy komputerze można zapomnieć o całym świecie. Często też może brakować równie ekscytującej alternatywy. Jednak nie powinniśmy zapominać, że komputer jest tylko narzędziem, więc wszystkie zagrożenia wynikają z jego nieodpowiedniego używania lub nadużywania. – Gry komputerowe są coraz lepsze i coraz bardziej interesujące. W internecie też jest coraz więcej ciekawych gier. Oferuje on także inne formy spędzania czasu, np. dzięki komunikatorom czy portalom społecznościowym – opowiada Stanisław Kalicki. To wszystko dla młodych ludzi jest bardzo atrakcyjne i wywołuje chęć spędzania większej ilości czasu przy komputerze. Dotyczy to również i dorosłych. Kalicki podkreśla, że gdy nie ma alternatywy, czas spędza się przy tym, co znane. – Niekiedy zapominamy przez to o innych i ścieżki rodzinne zarastają – dodaje pomysłodawca zabaw przy grach planszowych.

Ponieważ sam ma kilkoro dzieci, zdaje sobie sprawę, że rozpoczęcie przygody z grami planszowymi może być świetną alternatywą dla komputera. – Pomaga dzieciom i rodzicom nawzajem się lepiej poznawać, obserwować swoje zachowania i uczyć się je interpretować, co później bardzo się przydaje w codziennym życiu – dopowiada Kalicki. A przecież często słyszymy, że dzieci chcą spędzać czas z rodzicami, ale oni nie mają dla nich tego czasu.