Pomocna dłoń z Górki

Urszula Rogólska; GN 22/2011 Bielsko-Biała

publikacja 24.08.2011 06:00

Niezależnie od pory dnia, roku, pogody, w sanktuarium Wspomożycielki Wiernych nigdy nie jest pusto.

Pomocna dłoń z Górki ks. Piotr Wala/ GN Błogosławienie małych dzieci było pierwszym, wprowadzonym w szczyrkowskim sanktuarium.

24 maja, w Jej święto, rozpoczął się tu kolejny cykl czuwań maryjnych. Nie trzeba przeglądać starych ksiąg, w których spisywane są łaski otrzymane za wstawiennictwem szczyrkowskiego wizerunku Matki Bożej. Tu każdy dzień przynosi wydarzenia, które trudno wytłumaczyć tylko ludzką interwencją.

– Sytuacja sprzed kilkunastu dni – opowiada ks. Piotr Wala, salezjanin z Górki. – 16-letnia dziewczyna przychodziła do sanktuarium, prosząc w intencji swoich rozwodzących się rodziców. Dzień rozprawy, wydaje się, że wszystko przesądzone, ale dziewczyna znów jest przed obrazem Matki Bożej. Powrót do domu i... – rozwodu nie będzie! Rodzice postanowili ratować małżeństwo. Inna sytuacja: poznajemy chłopaka z Oświęcimia. Mocno wszedł w nurt ciężkiej muzyki. Sam opowiada, że pewnego wieczoru poczuł osobowe zło. Ogarnęło go przerażenie – co robić? Coś kazało mu szukać w internecie informacji o Maryi. Znalazł stronę sanktuarium. Teraz odwiedza nas, modli się, prosi o błogosławieństwo. Dziękuje Matce Bożej... Tu ludzie naprawdę znajdują pomoc Wspomożycielki w najtrudniejszych życiowych sytuacjach.

Są i czuwają

24 maja duszpasterze z Górki zaprosili na pierwsze w tym roku czuwanie maryjne. Kolejne odbędą się 24. dnia miesiąca, do października. Jak zapowiada kustosz ks. Marek Kaczmarczyk SDB, tegorocznym tematem przewodnim będzie „Powołanie”. Majowe czuwanie poprowadził ks. Andrzej Gołębiowski z Krakowa, salezjański duszpasterz młodzieży. Czerwcowe tradycyjnie będzie prowadziła parafia św. Jakuba, na terenie której znajduje się Górka, a kolejne – przedstawiciele zgromadzeń zakonnych posługujących w diecezji.

Każde czuwanie rozpoczyna się Koronką do Bożego Miłosierdzia o 15.00. Następnie – adoracja w ciszy do 16.00. Po tej godzinie w czasie majowego czuwania odprawiono nabożeństwo Drogi Światła, o 17.00 – Mszę św. i nabożeństwo majowe z odczytaniem próśb i podziękowań do Matki Bożej. O 19.00 na stałe w program czuwań wchodzi nabożeństwo do bł. Jana Pawła II. Wierni już nauczyli się polskiego tekstu hymnu beatyfikacyjnego. Sanktuarium spotkało wyjątkowe wyróżnienie – w 2008 roku, podczas koronacji wizerunku Matki Bożej, kar. Stanisław Dziwisz podarował temu miejscu mitrę noszoną przez Jana Pawła II. Teraz jest ona wystawiona przy głównym ołtarzu.

Czuwanie kończy procesja różańcowa i druga Msza św. o 21.00. – Staramy się wskrzesić stare tradycje Górki – podczas procesji różańcowej śpiewamy lokalną pieśń o historii sanktuarium – „Idziemy na Górkę”, liczącą 22 zwrotki – mówi ks. Marek Kaczmarczyk SDB. – Tekst już nieco zapomniano, więc mamy nadzieję, że dzięki czuwaniom wszyscy go sobie przypomnimy.

Czy Górka stanie się Górą?

Ale Górka żyje nie tylko wydarzeniami, w których biorą udział setki, a nawet tysiące pielgrzymów. Tutaj każdego dnia wierni proszą o potrzebne łaski. Do stałego porządku Mszy św. wprowadzono Eucharystię o 11.30 i nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia o 15.00. W wybrane dni miesiąca odbywa się obrzęd specjalnych błogosławieństw. – Chcemy, by Górka była beskidzką duchową Górą Błogosławieństw – mówi ksiądz kustosz. – Dotychczas, na prośbę pielgrzymów, wprowadziliśmy cztery. Wierni szukają wsparcia Maryi w najtrudniejszych sprawach życiowych.

Małżeństwa, które modlą się o poczęcie dziecka, powierzamy także św. Dominikowi Savio  – w zakrystii można otrzymać specjalny szkaplerz, będący wyrazem zawierzenia jego wstawiennictwu. Modlitwie osób zniewolonych nałogami – nie tylko alkoholizmem czy narkotykami, ale i internetem, hazardem, pracoholizmem – towarzyszy możliwość podpisywania przyrzeczeń abstynenckich. Trosce o ducha towarzyszy i ta o ciało – już wkrótce na terenie Górki zostanie otwarta kawiarenka „Betania”. Trwają prace remontowe, które ułatwią wszystkim poruszanie się po terenie sanktuarium – m.in. dotarcie do groty Matki Bożej i źródełka.

Moim zdaniem

Ks. Piotr Wala SDB, duszpasterz w sanktuarium: – Zachęcamy pielgrzymów – przyjeżdżajcie i sugerujcie nam, jak jeszcze sanktuarium może służyć wszystkim. Wprowadzane od grudnia specjalne indywidualne błogosławieństwa to właśnie rezultat naszych rozmów z pielgrzymami. Na co dzień doświadczamy wielkiej wdzięczności i życzliwości ze strony stałych bywalców Górki i przyjeżdżających pielgrzymów. My, księża, zmieniamy się, umiłowanie tego maryjnego miejsca pozostanie.

Msze św.: W dni powszednie: • 7.30 – od 1 kwietnia do 31 października; • 9.30, 11.30, 17.00 – przez cały rok; • 19.00 – tylko w lipcu i sierpniu; Niedziele i święta: • 7.30, 9.30, 11.30, 17.00 – przez cały rok; • 19.00 – w lipcu i sierpniu

Błogosławieństwa: • Dzieci – II niedziela miesiąca, podczas każdej Mszy św.; • Matek oczekujących dziecka oraz małżeństw pragnących przyjąć dar życia – I sobota miesiąca na Mszy św. o 11.30; • Chorych – I środa miesiąca, na Mszy św. o 11.30; • Osób uzależnionych, zniewolonych – ostatni piątek miesiąca na Mszy św. o 17.00

Więcej informacji: www.szczyrk.sdb.org.pl