Niech UE uchwali, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny!

W kwietniu bieżącego roku w całej Europie ruszyła elektroniczna zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO) Mama, Tata i Dzieci.

Ma na celu zdefiniowanie małżeństwa i rodziny na potrzeby dokumentów unijnych. Instytut Ordo Iuris wspiera inicjatywę oraz zapewnia jej europejską infrastrukturę, łącznie z przeprowadzeniem procedury certyfikacyjnej prowadzonej przez polskie władze.

Nowa Europejska Inicjatywa Obywatelska Mama, Tata i Dzieci została zgłoszona Komisji Europejskiej w dniu 11 grudnia 2015 r. Jest to obywatelska odpowiedź na zwiększającą się dowolność Unii Europejskiej (dalej: UE) w kształtowaniu pojęć małżeństwa i rodziny we wspólnotowych aktach prawnych. Projekt ten jeszcze przed rejestracją spotkał się z nieprzychylną opinią Komisji Europejskiej. 

Europejska inicjatywa ustawodawcza Mama, Tata i Dzieci dąży do tego, by UE przyjęła definicję małżeństwa i rodziny, które zastosowane byłyby we wszystkich unijnych aktach prawnych. Pozostawia ona jednocześnie swobodę kształtowania regulacji prawnych dotyczących małżeństwa i rodziny w sferze kompetencji Państw Członkowskich.

Projekt rozporządzenia przedstawiony w ramach inicjatywy przewiduje, że małżeństwo to związek jednego mężczyzny i jednej kobiety, a słowo rodzina obejmuje małżonków, potomstwo osoby i/lub małżonka oraz bezpośrednich krewnych w linii wstępnej osoby lub małżonka. Definicje te dają wyraz temu, co łączy porządki prawne wszystkich Państw Członkowskich. W konsekwencji, będą one w stanie samodzielnie zapewnić poszanowanie artykułu 9 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Zgodnie z ramami prawnymi mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej konieczne jest pozyskanie minimum miliona głosów poparcia w ciągu 12 miesięcy. Podpisy muszą zostać zebrane w co najmniej jednej czwartej Państw Członkowskich, z zastrzeżeniem minimalnej kwoty przypadającej na dane państwo.

Elektroniczne głosy poparcia można składać online. Więcej informacji na stronie www.mamatataidzieci.pl, gdzie można również pobrać formularz. Podpisane formularze w formie papierowej należy wysłać na wskazany na stronie internetowej adres. Arkusze różnią się w poszczególnych krajach, należy upewnić się, że wybrany został właściwy arkusz dla danego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg