Koperta życia już w Gdańsku

To proste „narzędzie” może uratować życie.

Koperta życia to projekt, który narodził się w krajach anglosaskich. Promowana przez tamtejszych ratowników medycznych, zyskała wielu zwolenników także w innych częściach świata. Teraz także w Gdańsku będzie można otrzymać to proste „narzędzie”, które może uratować życie.

- Ta inicjatywa to przede wszystkim mądra edukacja z zakresu gromadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej, o której często wielu zapomina - mówi dr Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia.

W takiej kopercie ma się znajdować krótka i zwięzła notatka na temat zdrowia danej osoby, czyli jakie leki przyjmuje, na co jest uczulona oraz kogo zawiadomić w sytuacjach nagłych.

Koperta życia wzorem innych miast i państw, w których funkcjonuje, przechowywana jest w miejscu do którego jest szybki i oczywisty dostęp.

- Lodówka jest takim sprzętem, który każdy w domu ma. Ratownik odpowiadający na zgłoszenie wchodzi do mieszkania i od razu sprawdza, czy na lodówce jest specjalna naklejka informująca o tym, że w środku jest koperta życia. Jeśli tak, jego działanie jest ułatwione, bo zna najbardziej istotne informacje o sytuacji zdrowotnej pacjenta i może szybciej podjąć właściwą decyzję, często ratującą życie - podkreśla dyrektor.

Stąd do współpracy zostały zaproszone również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, aby inicjatywę promować w jak najszerszym gronie zainteresowanych. Partnerami projektu są także: Gdańska Stacja Ratownictwa Medycznego oraz Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUM-ed.

Jednocześnie Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, który jest realizatorem kampanii, podkreśla, że z kopertą życia nierozerwalnie wiąże się właściwa edukacja. - W wielu miastach taka koperta rozdawana jest na tzw. eventach senioralnych. W Gdańsku chcemy to zrobić inaczej. Zanim senior dostanie kopertę, będzie musiał uczestniczyć w krótkim module edukacyjnym, czyli spotkaniu z ratownikiem medycznym albo lekarzem, który wyjaśni, czym jest inicjatywa, jak wypełnić taką notatkę o zdrowiu oraz w jaki sposób ją aktualizować - podkreśla dyrektor.

Pierwszy etap kampanii połączono z programem „Trzeci Wiek w Zdrowiu”, którego uczestnicy w fazie pilotażowej otrzymali 50 pierwszych kopert życia. - Chcemy budować świadomość odnośnie przechowywania informacji medycznej, gdyż nadal nie istnieje jeden system elektroniczny, który zapewniałby służbom medycznym dostęp do historii choroby danej osoby. W tym momencie to nadal pacjent odpowiedzialny jest za dostarczenie wszelkich informacji dotyczących swojego stanu zdrowia - zaznacza M. Jankowski.

Dyrektor jednoczenie podkreśla, że wdrażanie kopert życia to proces długofalowy. - Zdajemy sobie sprawę, że nie da się tego zrobić natychmiast i nawet tego nie chcemy. Bo zależy nam, aby ludzie świadomie podchodzili do kwestii związanych z własnym zdrowiem - dodaje.

- Pracownicy socjalni i opiekunowie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku rozpoczęli już akcję przekazywania kopert życia, potrzebującym mieszkańcom - informuje Sylwia Ressel z MOPR. Otrzymają je samotni seniorzy oraz osoby niepełnosprawne, objęte wsparciem. W pierwszej kolejności trafią do mieszkańców w bardzo zaawansowanym wieku i przewlekle chorych.

W tym roku do rąk gdańszczan trafić ma w sumie 2 tys. kopert życia.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg