Radość z decyzji w sprawie Fulton przeciwko miastu Filadelfia przed siedzibą Sądu Najwyższego zademonstrowały przedstawicielki katolickich organizacji.
Radość z decyzji w sprawie Fulton przeciwko miastu Filadelfia przed siedzibą Sądu Najwyższego zademonstrowały przedstawicielki katolickich organizacji.
SHAWN THEW /epa/pap

Przebłysk sprawiedliwości

Jacek Dziedzina

GN 26/2021

publikacja 01.07.2021 00:00

Takich batalii prawnych już się w świecie nie wygrywa. A jednak Sąd Najwyższy USA jednogłośnie przyznał rację katolickiej agencji opieki zastępczej z Filadelfii. Miasto chciało narzucić jej obowiązek oddawania dzieci również parom homoseksualnym. Sędziowie uznali, że łamie to wolność religijną.

Dotarliśmy do treści orzeczenia, opinii sędziów i argumentacji przedstawianej przez strony sporu. To ponad 100 stron zupełnie niezwykłego starcia dwóch fundamentalnie różnych światów; starcia, w którym momentami można odnieść wrażenie, że liczą się wyłącznie niuanse prawnicze, konstytucyjne, prawo do niedyskryminacji, zaspokajania własnych potrzeb i spełniania marzeń czy nawet, z drugiej strony, prawo do wolności religijnej i wolności słowa, ale niekoniecznie dobro dziecka, które oczekuje na nowych rodziców, którzy zapewniliby mu właściwy rozwój. Wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie „Fulton [od nazwiska prawniczki reprezentującej katolicką organizację – przyp. J.D.] przeciwko Miastu Filadelfia” z 17 czerwca ma, niestety, parę słabych punktów, pozostawiających otwartą furtkę dla podobnych sporów i wzmacniających pewne stereotypy. Ale mimo wszystko orzeczenie w tej konkretnej sprawie to prawdziwe światełko w tunelu politycznej poprawności, jak subtelnie zwykło się określać to, co w istocie jest formą przemocy intelektualnej, moralnej, politycznej i finansowej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..