Seriale do lamusa
Dziadkowie jak nikt inny mogą opowiedzieć wnukom o historii. Joanna Jureczko-Wilk/ GN

Seriale do lamusa

Brak komentarzy: 0

Joanna Jureczko-Wilk; GN 37/2011 Warszawa

publikacja 21.09.2011 06:30

Rodzi się wnuk i niby znienacka – prawie zawsze za wcześnie – stajemy się dziadkiem i babcią. Ale tej roli też trzeba się nauczyć.

Świadectwo z paskiem

Pedagog i gerontolog Zofia Zaorska, pomysłodawczyni szkoły dla babć i dziadków, chce przełamać stereotyp biernej opiekunki. Żeby dzieciom czas spędzony u babci nie upływał na oglądaniu telewizyjnych seriali. W szkole babcie i dziadkowie dowiedzą się m.in., jak bawić się, rozwijając równocześnie predyspozycje dziecka, znajdą pomysły na nowe zabawy i odświeżenie tych dawnych, podszkolą się w opowiadaniu bajek i wyborze lektur dla dzieci stosownych do ich wieku, nauczą się organizować imprezy dla grupy dzieci i przejdą szkolenie z pierwszej pomocy medycznej. Absolwentki szkoły będą potrafiły twórczo wesprzeć rozwój małego dziecka, ale też dostrzegą własne potrzeby i zadbają o swój rozwój, kontakty z ludźmi, odpoczynek, zdrowy styl życia.

Udało się to lubelskim seniorkom, które po ukończeniu szkoły, postanowiły nadal się spotykać i wspierać. Utworzyły Klub Super Babci, do którego dołączają kolejne roczniki absolwentek. Członkinie umawiają się na wspólne wyjścia do teatru, na spacery, a nawet udało się im zorganizować wyjazd do SPA. Te utalentowane aktorsko stworzyły teatr kukiełkowy, który daje przedstawienia także w placówkach dla dzieci. – Wszyscy sądzą, że babcia po prostu wie, jak się znaleźć w nowej roli, a to przecież nie takie oczywiste. Aby wzmocnić pozycje babć w rodzinach, trzeba najpierw wzmocnić same babcie – uważa dr Zofia Zaorska.

W czasie zajęć warszawskie babcie nauczą się porozumiewania z dziećmi i rodzicami, stawiania granic i komunikowania się w sytuacjach konfliktowych. Będą też mogły zasięgnąć porad specjalistów w sprawie snu, stresu, pamięci itp. Jeśli będą chciały, mogą także przeszkolić się w obsłudze komputera i internetu. Zresztą pokolenia nowych emerytów są inne od ich poprzedników: bardziej dbają o swoje zdrowie, starają prawidłowo się odżywiać, nie palą papierosów, uprawiają sport. – To będą zupełnie inni dziadkowie i babcie! – cieszy się Hanna Nowakowska.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..