Zmniejszenie liczby przestępstw popełnianych wobec osób starszych, ochrona konsumentów seniorów oraz promocja zdrowego stylu życia - to główne cele kampanii społecznej "Bezpieczny senior", którą zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie.
Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Seniora.
W województwie mazowieckim prowadzone będą m.in. spotkania z policjantami, poradnictwo konsumenckie, wzmacnianie współpracy sąsiedzkiej oraz rozpowszechnianie materiałów profilaktycznych przez dzielnicowych.
"Dzięki kampanii działania różnych instytucji na rzecz bezpieczeństwa starszych osób będą skoordynowane, co zwiększy ich skuteczność" - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski na konferencji prasowej. Jak wyjaśnił, kampania będzie oparta na wspólnych działaniach wojewódzkich służb i inspekcji.
Zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji Rafał Batkowski podkreślił, że osoby starsze są w większym stopniu narażone na przestępstwa, a najczęściej stają się ofiarami kradzieży, włamań i rozbojów. "Przestępcy często wyłudzają pieniądze, stosując metodę m.in. +na wnuczka+.
Z danych policji, zaprezentowanych podczas konferencji wynika, że w 2010 r. na Mazowszu (z wyłączeniem Warszawy) okradziono 421 osób po 65. roku życia, zaś w wyniku włamania poszkodowanych zostało 395 osób, a na skutek rozboju - 53 osoby. W regionie warszawskim w 2011 r. zarejestrowano ok. 1300 kradzieży, ok. 530 włamań oraz 74 rozboje dotyczące ludzi starszych.
"Nie noś dużej kwoty pieniędzy, nie pożyczaj pieniędzy osobom znanym tylko z widzenia, przebywając w szpitalu wartościowe rzeczy oddaj do depozytu, gdy jesteś w domu, nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania, utrzymuj więzi z sąsiadami, postaraj się nie wychodzić sam z domu po zmroku" - takie m.in. instrukcje będą przekazywane seniorom, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo. Będą oni też informowani o metodach popełniania przestępstw w stosunku do seniorów.
Z takimi informacjami do osób starszych, samotnie mieszkających, mają docierać dzielnicowi. Będą także przekazywać zasady bezpieczeństwa podczas spotkań uniwersytetów trzeciego wieku, kół gospodyń wiejskich lub klubów seniora. Ponadto w ramach kampanii przewiduje się zapoznanie seniorów ze specyfiką pracy urzędników i pracowników m.in. zakładów energetycznych, gazowni, poczty oraz używanymi przez te osoby identyfikatorami służbowymi. Chodzi o to, by osoby starsze umiały poznać, kiedy pod pracownika np. gazowni podszywa się oszust.
Jak podkreślali organizatorzy kampanii, seniorzy są też grupą najbardziej narażoną na agresywne formy marketingu i często kupują za pośrednictwem akwizytorów lub podczas specjalnych prezentacji. Dlatego działania edukacyjne dotyczące uprawnień konsumentów będzie prowadzić inspekcja handlowa w Warszawie.
"Chcemy informować seniorów o przysługujących im prawach, np. w przypadku umów zawieranych na odległość m.in. przez telefon czy internet, konsument ma prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od wydania rzeczy - podkreślił mazowiecki wojewódzki inspektor inspekcji handlowej Grzegorz Wrzosek.
Z kolei inspekcja farmaceutyczna będzie informować o prawach przysługujących w aptece, o zasadach zakupu leków oraz ostrzegać przed kupnem leków w niesprawdzonych punktach, np. na bazarach.
Inne służby będą edukować seniorów m.in. w zakresie badań profilaktycznych, zdrowego żywienia czy zagrożeń związanych z zatruciem czadem.
Jedną z twarzy kampanii została aktorka Teresa Lipowska. "To bardzo ważne, że informacje będą przekazywane osobom starszym bezpośrednio, na spotkaniach, ponieważ zostaną lepiej zapamiętane niż komunikaty w radiu lub telewizji" - powiedziała Lipowska.