Prymas w obronie rodziny

Pokornego zapatrzenia się w tajemnicę żłóbka i odpowiedzialności za los własny i los Ojczyzny życzy rodakom z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

„Przyjmijcie Chrystusa do Waszych domów i otwórzcie się na błogosławieństwo, które On przynosi” – przekonuje Prymas. Wyraża też ubolewanie z powodu obniżenia poziomu kultury politycznej w naszym kraju.

W liście skierowanym do wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej i wszystkich ludzi dobrej woli abp Kowalczyk przypomina, że w polskiej tradycji święta Bożego Narodzenia przeżywane są w wyjątkowej rodzinnej atmosferze. „Wigilijny stół gromadzi wokół Nowonarodzonego całe pokolenia Polek i Polaków, którzy zachowując tradycje ojców w geście pojednania przełamują się białym opłatkiem, by następnie z radosnym sercem uczestniczyć w uroczystej Pasterce” – pisze abp Kowalczyk.

Metropolita gnieźnieński zwraca także uwagę na znaczenie i rolę rodziny w życiu człowieka. Przypomina za bł. Janem Pawłem II, że: „pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć”.

„W kontekście tych słów szczególnie niepokoi fakt, że dziś w Polsce tak łatwo atakuje się i ośmiesza rodzinę i tradycyjne wartości, na których jest zbudowana. Niech zatem tajemnica narodzenia Chrystusa w ludzkiej rodzinie, stanie się dla nas wezwaniem do uznania jej wyjątkowego znaczenia” – apeluje abp Kowalczyk.

Prymas Polski podsumowuje także mijający rok. Do najważniejszych wydarzeń zalicza beatyfikację papieża Jana Pawła II, a wymiarze diecezjalnym rocznice związane z osobą Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ważnym, a niedocenionym wydarzeniem były także – zdaniem Prymasa – Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

W wymiarze społecznym i politycznym abp Kowalczyk wymienia prezydencję Polski w Radzie UE oraz wybory parlamentarne. Ubolewa nad niską frekwencją w tych ostatnich i zauważalnym obniżeniem poziomu kultury debaty politycznej, która – jak pisze – maskuje brak rzeczowych argumentów i pokazują, że ciągle jeszcze powinniśmy uczyć się korzystania z daru wolności i demokracji.

«« | « | 1 | » | »»
 • RolaLukasz
  21.12.2011 16:11
  Dawno już nie czytałem tak dobrej książki! Wywiady o życiu, miłości i wierze z ludźmi bardziej i mniej znanymi (Ziemiec, Babiarz, Ochojska, Zubilewicz, Budziaszek, siostra Bałchan, Izabela Drobotowicz-Orkisz) podnosiły mnie na duchu, zachwycały i stały się ważną lekcją życia. Wydana nakładem wydawnictwa JUT książka „Ścieżkami wiary” sprawiła, że odzyskałem nadzieję w to, że wciąż wielu ludzi czerpie z życia inspirację do wiary w Boga a doświadczenia jakie zdobywają w tej wierze ich utwierdzają. Książka z wszech miar ciekawa i godna uwagi. Przeczytałem jednym tchem!
 • idę
  22.12.2011 03:34
  Po takiej wiadomości warto polubić na fb: https://www.facebook.com/pages/Marsz-dla-%C5%BBycia-i-Rodziny/200091816292
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.