Podatek za wychowywanie dzieci

Podpisy pod apelem przeciw obciążaniu nowymi podatkami rodzin wychowujących dzieci zbiera w internecie Prawica Rzeczypospolitej.

Z 8 do 23 proc. wzrośnie VAT na ubranka dla niemowląt oraz obuwie dla dzieci. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 stycznia 2012 roku. Rząd tłumaczy, że musi podatek podwyższyć, bo nakazał to Polsce Europejski Trybunał Sprawiedliwości (orzekł, że preferencyjna stawka VAT jest niezgodna z unijnym prawem). To tłumaczenie nie przekonuje jednak Prawicy Rzeczypospolitej. Partia Marka Jurka podkreśliła w specjalnym apelu do polskich władz, że polski rząd wcale nie musiał natychmiast zmieniać przepisów. Podają konkretne przykłady: w Anglii na te towary jest 0 procent Vat, a w Luksemburgu 3 procent. „Czy musimy być bardziej pro-unijni niż UE” – pytają w apelu działacze Prawicy Rzeczypospolitej. I zachęcają internautów do podpisywania ich apelu.

W apelu czytamy też, że więcej pieniędzy, niż ulgi na dzieci, pochłania dziś w Polsce rozrost biurokracji. „Jesteśmy świadkami niezwykle groźnej dla naszego narodu zapaści demograficznej. Jeżeli nie odwrócimy tych tendencji, w najbliższych latach zapaść zamieni się w katastrofę. Mało liczne pokolenia nie zapełnią rynku pracy, nie zapewnią budżetowi dochodów, a starszym (czyli dziś średnim) pokoleniom nie zagwarantują utrzymania w ramach solidarności pokoleń. Słabnąca demograficznie Polska będzie coraz mniej znaczyć w Europie” – czytamy w apelu. Znajdziemy tam też protest przeciw innym podwyżkom podatków dla części rodzin wychowujących dzieci, które zapowiedział premier Tusk. „To propozycje całkowicie nieodpowiedzialne, zaś w planie narodowym - samobójcze” – czytamy. Prawica Rzeczypospolitej proponuje w zamian m.in. utrzymać podatkową ulgę na dzieci i zwiększać ją dla rodzin wielodzietnych. Chce uzależnić wysokość emerytury i wiek emerytalny od liczby dzieci, a także wprowadzić zryczałtowany zwrot podatków poniesionych na wychowanie dzieci (VAT, akcyzy i innych). Proponuje też wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Rodziny 5+, która uprawniałaby rodziny z co najmniej trójką dzieci do różnego rodzaju przywilejów czy zniżek.

Apel można przeczytać i podpisać na stronie: http://www.prawicarzeczypospolitej.org/RodzinaPodatki

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama