„ Węgrzy inspirują chrześcijan na całym świecie”

Do przeciwstawienia się stosowanej przez Unię Europejską taktyce zastraszania, wymierzonej w kulturę życia wezwał polityków węgierskich ks. Shenan Boquet, przewodniczący międzynarodowej organizacji obrony życia, Human Life International.

Zdaniem amerykańskiego duchownego, zapowiedź sankcji unijnych wobec Węgier ma w głównej mierze związek ze zmianami konstytucyjnymi tego kraju, w których zawarta jest m.in. definicja małżeństwa jako związku między kobietą a mężczyzną oraz jednoznaczna obrona życia dzieci nienarodzonych.

Według ks. Boqueta, Unia Europejska wobec wielu krajów znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej stosuje najzwyklejszy szantaż, oferując im pomoc pod pewnymi warunkami. „Warunkami, które są ciężką obrazą wobec kultury i niepodległości tego narodu” – podkreślił obrońca życia w oświadczeniu prasowym. „To dopiero początek walki Węgrów o narodową suwerenność, o życie i rodzinę” – dodał.

Kapłan zauważył, że Węgrzy i ich przywódcy powinni mieć świadomość, jaką inspiracją chrześcijanie na całym świecie czerpią z ich wysiłków, by powstrzymać „radykalny sekularny prąd w Europie skierowany przeciwko życiu i rodzinie”. Szef HLI zaznaczył, że Węgrzy wybrali kierunek wspierania tradycyjnej rodziny, jako sposób na walkę z „demograficznym korkociągiem”, w którym znalazły się kraje akceptujące aborcję i związki homoseksualne.

W znowelizowanej konstytucji Węgrzy podkreślają, że każdy człowiek ma prawo do życia i ludzkiej godności, a życie płodu od momentu poczęcia podlega ochronie. Konstytucja węgierska chroni też małżeństwo rozumiane jako „wspólnota życia zawiązana między mężczyzną a kobietą na podstawie dobrowolnej decyzji”.

Wraz z tymi deklaracjami państwo węgierskie wprowadziło konkretne przepisy wspierające rodzinę. Jak informuje biuletyn polskiej filii HLI, na Węgrzech małżeństwa mogą odliczać od podatku 223 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, a nawet 723 euro za każde kolejne. Świadczenia rodzinne na Węgrzech wzrastają wraz z liczbą dzieci: 46 euro miesięcznie na pierwsze, 50 na drugie, 60 euro na trzecie dziecko. Wprowadzono też oryginalny system oszczędzania – państwo przelewa 150 euro wkładu początkowego dla każdego dziecka, a oszczędności wpłacane dla dziecka przez rodziców są powiększane o 20 proc. Obecnie urlop macierzyński trwa teraz na Węgrzech 2 lata i jest płatny – wynosi 70 proc. pensji. Finansowo wspierane są też matki, które nie podjęły pracy przed urodzeniem swego pierwszego dziecka. Płatny 3-letni urlop wychowawczy mogą wziąć nie tylko rodzice, ale również dziadkowie. Państwo dopłaca też rodzinom, które chcą kupić mieszkanie. Jak podaje HLI Europa, Węgrzy na politykę prorodzinną wydają dziś 3,11 proc. swego produktu krajowego brutto, ponad dwa razy więcej niż Polska.

Zdaniem licznych komentatorów politycznych, krytyków węgierskiej konstytucji najbardziej oburza zawarta w ustawie zasadniczej jednoznaczna obrona chrześcijańskich wartości, w tym życia ludzkiego i instytucji rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
 • Adam
  13.01.2012 19:31
  Przez 1000 lat byliśmy w przyjaźni i braterstwie z Węgrami.Oni zawsze nas wspierali.W 1920 roku także.Dzisaj są w potrzebie.Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.My się dzisiaj od nich odwracamy.Może to raczej odwraca się nasz rząd.Kto nam pomoże jak upadniemy?
 • bob
  13.01.2012 20:29
  dosc gadania trzeba wspomoc Wegrow a jak!
  ja zmienilem swoje plany feryjne i wakacyjne Wegry i mysle ze w taki sposob mozna im pomoc , ale aby akcja miala sens trzeba rozpropagowac ta akcje
 • pol
  15.01.2012 11:13
  Wspierajmy Węgrów! Modlitwą, kupowaniem ich produktów, w tym wspaniałych win i spędzaniem u nich ferii, wakacji (ciepłe źródła czekają).
 • ewa grabowska
  22.02.2012 21:59
  Popierajmy Węgrów także na Facebook'u http://www.facebook.com/PolacypopierajaWegrow
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.