Odkupienie

Biblijny sens tego pojęcia sięga starożytnego prawa żydowskiego, według którego najbliższy krewny (zwany w tej sytuacji „goel”) miał obowiązek wykupić majętność i osoby, jeśliby miały się stać własnością jakiegoś cudzoziemca.

Taka cena nabiera znaczenia dopiero w perspektywie zmartwychwstania   HENRYK PRZONDZIONO/GN Cena odkupienia jest najwyższa
Taka cena nabiera znaczenia dopiero w perspektywie zmartwychwstania
Odniesienie słowa „odkupiciel” do Boga zawiera więc znamienny rys bliskości Boga i jego ludu. Równocześnie kryje się w idei odkupienia godna opłakania, wręcz beznadziejna sytuacja człowieka. Sytuacja, w której człowiek sam sobie poradzić nie jest w stanie. Potrzebuje pomocy goela - czyli odkupiciela.

W Starym Testamencie spotykamy wiele określeń na tę Bożą pomoc: wyprowadzenie z niewoli, uwolnienie z więzów, ocalenie przed zagładą. Samo zawiązanie stosunku bliskości Boga i jego ludu dokonało się w przymierzu, a właściwie w kolejnych przymierzach, jakie Bóg z ludźmi zawierał.

Nowy Testament przedstawia Jezusa jako tego, który oddał swe życie „na okup za wielu”. Albo jak to ujmuje Paweł - w Jezusie „mamy odkupienie”. Jest to wybawienie człowieka z beznadziejnej sytuacji powstałej wskutek grzechu. Cena tego odkupienia jest najwyższa - życie Jezusa, Bożego Syna. Taka cena nabiera znaczenia dopiero w perspektywie zmartwychwstania.

Otwórz: Mt 20, 28; Ef 1, 7; Hbr 9, 11-15.

«« | « | 1 | » | »»
 • Piotr
  16.05.2012 17:59
  Przedstawiona w artykule argumentacja jest bez sensu.
  Uznawanie człowieka za grzesznika jest uwłaczaniem jego godności.
  Człowiek jest taki, jakim stworzyła go natura, innym słowem mówiąc Bóg.
  Grzechy są wymysłem ludzi. Absurdem jest twierdzić, że Bóg , który stworzył człowieka, wykupuje go przez śmierć swojego Syna.
  Jakim Bóg stworzył człowieka, takim go ma.
 • gut
  17.05.2012 12:16
  Dziękuję Księdzu za fantastyczny tekst.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.