300 rodzin dziennie przestaje spłacać kredyty

Każdego dnia przeciętnie 300 portugalskich rodzin przestaje spłacać kredyty. Zwrot pożyczki bankom wstrzymało już prawie 700 tys. mieszkańców Portugalii.

Z danych Departamentu Odpowiedzialności Kredytowej w Narodowym Banku Portugalii wynika, że pod koniec marca br. w sytuacji wstrzymania spłaty kredytów bankowych znajdowało się już 698,5 tys. obywateli tego kraju, czyli o 27,8 tys. więcej niż na początku stycznia br.

Zdecydowana większość niewypłacalnych dłużników zaciągnęła kredyt konsumpcyjny.

"Wśród niemal 700 tys. osób, które nie wywiązują się ze spłaty zobowiązań wobec banków ponad 90 proc. stanowią nabywcy pożyczki na cele konsumpcyjne. Tylko w pierwszym kwartale br. zrezygnowało z jej zwrotu około 25 tys. dłużników", ujawnił przedstawiciel Narodowego Banku Portugalii.

Tymczasem od stycznia do marca br. 8,8 tys. portugalskich rodzin przestało spłacać pożyczkę mieszkaniową, zaś banki przejęły w efekcie niespłaconych zobowiązań ponad 2300 domów i mieszkań na terenie całej Portugalii. W porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. zjawisko niepłacenia rat kredytu hipotecznego wzrosło aż o 74 proc.

Według ekonomistów głównym powodem wstrzymania spłaty zobowiązań obywateli wobec banków jest szybko rosnące w Portugalii bezrobocie. Jego poziom, najwyższy od 40 lat, przekroczył już 15,3 proc.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BANKI, PORTUGALIA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.