Wpiszą zakaz aborcji do konstytucji USA?

Projekt tegorocznego programu partii republikańskiej zakłada wpisanie do konstytucji USA pełnej ochrony życia poczętego – donosi CNN.

Wprowadzenie projektu w życie oznaczałoby uchwalenie konsekwentnego zakazu aborcji, a tym samym obalenie wyroku Sądu Najwyższego USA z 1973 r., w którym aborcja została uznana za prawo konstytucyjne. Od tego czasu zabitych przed urodzeniem zostało około 50 milionów Amerykanów.

- Wierni oczywistym prawdom, zawartym w „Deklaracji Niepodległości”, podkreślamy świętość ludzkiego życia i potwierdzamy, że nienarodzone dziecko ma podstawowe, indywidualne prawo do życia, którego nie wolno naruszać. Popieramy dotyczącą ludzkiego życia poprawkę do Konstytucji i wspieramy inicjatywy ustawodawcze, dające wyraz temu, że XIV Poprawka (z 1968 r., dotycząca praw i wolności obywatelskich – przyp. jdud) stosuje się do dzieci nienarodzonych - głosi dokument.

W tym kontekście mówi się też, że gdyby tegoroczne wybory prezydenckie wygrał kandydat republikanów, możliwe byłoby wstrzymanie finansowania ze środków federalnych badań nad wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych, które to badania pochłonęły życie dzieci nienarodzonych i nie dały pożądanych efektów - w przeciwieństwie do badań nad macierzystymi komórkami somatycznymi, które nie niszczą ludzkiego życia i dały już skuteczne narzędzia terapii. Przejęcie władzy przez republikanów mogłoby też rozwiązać sprawę obowiązkowego wykupywania przez pracodawców ubezpieczeń zdrowotnych pracowników, obejmujących m.in. antykoncepcję i aborcję. Zakładająca to, a przeforsowana przez administrację Baracka Obamy reforma ubezpieczeń zdrowotnych wywołała falę protestów, nie tylko wśród katolików, ale także członków innych wyznań, którzy uznali, że rząd gwałci wolność sumienia.

Projekt programu republikanów nie został oficjalnie opublikowany. Komentatorzy zwracają uwagę, że podobne zapisy, mówiące o ochronie życie nienarodzonych, bywały już wprowadzane do programów republikańskich w latach poprzednich. Nadal jednak aborcja w USA jest legalna. Spodziewają się jednak, że tym razem kwestia aborcji znajdzie się w centrum kampanii wyborczej.  Rzecznik kandydata republikanów na prezydenta Mitta Romney’a zdystansował się nieco do ujawnionego przez CNN projektu i oświadczył, że w razie wyboru republikański prezydent nie będzie dążył do wprowadzenia zakazu aborcji w przypadku poczęcia dziecka z na skutek gwałtu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • Obywatel
  21.08.2012 12:17
  Brzydzę się sytuacją, w której życie nienarodzonych staje się kartą prztargową w politycznej i wyborczej zarazem walce. Odnoszę tę propozyję bardziej jako argument w kampanii wyborczej niż rzeczywistą troskę o nienarodzonych.

  Zresztą mówimy o czymś, co nie jest oficjalnie ogłoszone. I jak znam życie narodzonych, to niewiele z tego zapewne wyniknie.
 • Scott
  21.08.2012 18:04
  No byłoby to dobre. Potrzeba modlitwy.
 • mt5_37
  21.08.2012 20:27
  Tak, potrzeba modlitwy aby wygrał kandydat ,któremu jest bliżej do chrześcijaństwa i praw moralnych, niż ten obecny ...Podobno wyrok zapadł na podstawie kobiety, która twierdziła, iż została zgwałcona. Po wyroku przyznała się, iż kłamała a dziecko było jej partnera a gwałtu nie było - i co z tego skoro wyrok zapadł? Oby amerykanie się opamiętali i nie dawali już poparcia takim ludziom.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.