Aby poprawić bezpieczeństwo na mazowieckich drogach, Policja, Kościół i PKN Orlen łączą siły. Prawie 200 tys. odblasków trafi do pieszych i rowerzystów za pośrednictwem mazowieckich parafii.
Jest październikowy wieczór; idący poboczem 55-letni mieszkaniec gminy Nowy Duninów postanawia przejść przez jezdnię w miejscu nieoznaczonym. Ten kilkumetrowy odcinek był ostatnim, jaki miał pokonać. Kilka sekund później mężczyznę potrącił samochód osobowy. Pieszy zginął na miejscu. To zaledwie jeden z ostatnio odnotowanych wypadków z udziałem pieszych w naszym regionie. Przeszło 84 proc. pieszych zabitych w wypadkach, do jakich doszło na mazowieckich drogach w 2011 r., zginęło po zmierzchu. Ofiarami są głównie mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie drogi są nieoświetlone, a piesi mniej widoczni.
W drodze do kościoła
Niebawem na Mazowszu ma rozpocząć się kampania „Chroń życie, załóż odblask!”, która ma doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Jednym ze sposobów na to będzie przekonywanie osób starszych oraz dzieci, by jesienią i zimą, poruszając się po drogach, byli widoczni dla kierowców. Wiele osób w październiku idzie do kościoła na wieczorne nabożeństwo różańcowe, w listopadzie odwiedza groby zmarłych, a w czasie Adwentu uczestniczy w porannych Roratach. Na dworze jest wtedy ciemno. Piesi poruszają się często nieoświetlonymi drogami czy poboczami. Tam właśnie najbardziej narażeni są na potrącenie.
Przedstawiciele Policji, PKN Orlen i Kościoła uznali, że trzeba wspólnie działać, by chronić ludzi przed niebezpieczeństwem. Efektem negocjacji była decyzja o przeprowadzeniu wspólnej kampanii adresowanej do mieszkańców małych miast i wsi województwa mazowieckiego. – To niezwykle potrzebna i ważna akcja. Warto przyjrzeć się statystykom, które pokazują nam, jak bardzo narażeni jesteśmy na potrącenie z powodu słabo widocznego ubioru i złego oświetlenia – podkreśla ks. Dariusz Skoczylas, duszpasterz motocyklistów diecezji płockiej, który jest koordynatorem kampanii ze strony Kościoła. W ramach akcji PKN Orlen roześle do proboszczów parafii plakaty informacyjne oraz nowoczesne, widoczne z kilkuset metrów samozaciskowe odblaskowe opaski i naklejki z logotypami Orlenu, Policji i wizerunkiem św. Krzysztofa, przeznaczone do noszenia na odzieży. Odblaski zostaną rozdane parafianom za darmo.
Starsi najbardziej narażeni
Z policyjnych raportów wynika, że 15 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych ginie w Mazowieckiem. Wśród nich są także piesi. – Policyjne dane dobitnie i jednoznacznie wykazują na zależność pomiędzy widocznością pieszych a liczbą wypadków i ich ciężkością – 84,1 proc. ofiar śmiertelnych to uczestnicy wypadków, do których doszło po zmierzchu. Pośród pieszych – ofiar wypadków drogowych – najliczniejszą grupę stanowią ludzie w wieku 40–59 lat i 60+. W sumie stanowią oni 65,5 proc. wśród zabitych i 54 proc. pośród rannych – stwierdza asp. sztab. Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, jest szansa, że kampania „Chroń życie, załóż odblask!”, z tak znaczącym zaangażowaniem Kościoła, odegra ważną rolę w edukacji starszych mieszkańców Mazowsza, a to spowoduje, że na drogach zginie mniej osób.
– Policja przypomina, że pieszy zawsze powinien pamiętać o zachowaniu ostrożności i korzystaniu z wyznaczonych przejść dla pieszych. Gdy nie ma chodnika lub pobocza, należy chodzić przy lewej krawędzi jezdni. Bezwzględnie trzeba ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom. To jedno z zachowań, łatwych do przyswojenia sobie, które dają szansę uniknięcia tragicznych konsekwencji wypadków drogowych – powiedział asp. sztab. Jan Borowski. Noszenie widocznych elementów odblaskowych sprawia, że kierowcy samochodów odpowiednio wcześnie widzą pieszego lub rowerzystę i potrafią bezpiecznie go ominąć. Akcja ma objąć całe województwo, w tym obszary należące do diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, łowickiej, płockiej, radomskiej, siedleckiej, warszawskiej oraz warszawsko-praskiej. Sponsorem kampanii jest PKN Orlen, jej partnerami – Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |