W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zakończyły się (18 listopada) warsztaty dla instruktorów tzw. Modelu Creightona (Creighton Model System) oraz konsultantów medycznych NaProTechnology.
Wśród uczestników byli także lekarze na co dzień zajmujący się tematyką naturalnego planowania rodziny przy użyciu narzędzi i metod proponowanych przez Model Creightona, na którym bazuje naprotechnologia.
Mówi ks. Piotr Kieniewicz, wicedyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie Osobom Uzależnionym.
W warsztatach brali udział zarówno stażyści, jak i osoby po zakończeniu certyfikacji. Jedną z takich osób jest Agnieszka Juszczyk z Tarnowa. Jak wyjaśniła, Model Creightona, na którym opiera się naprotechnologia, to doskonałe narzędzie diagnostyczne.
Dla doktora Piotra Klimasa, ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności, na co dzień pracującego w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym św. Rodziny w Warszawie, takie spotkania są niezwykle ważne zarówno pod kątem szkoleniowym, jak i dla integracji bądź co bądź niezbyt jeszcze licznego środowiska NaProTecchnology w Polsce.
Podczas warsztatów miały miejsce zarówno spotkania poszczególnych grup (konsultantów i instruktorów), jak i analizy wybranych przypadków (case studies), wykłady i dyskusje z zakresu etyki zawodowej, oraz dyskusje nad dalszymi formami współpracy i doskonalenia zawodowego. Oprócz zajęć warsztatowych uczestnicy spotkania mieli czas na wspólną oraz indywidualną modlitwę.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, w ramach którego od 2010 roku funkcjonuje NaProTechnologia - Poradnia Wsparcia Płodności oraz FertilityCare Centers of Poland, organizację zrzeszającą instruktorów Modelu Creightona.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.