Porażka in vitro w Szczecinie

Szczecińscy radni zagłosowali w środę za usunięciem z porządku obrad rozpatrywania projektu uchwały dotyczącej dofinansowania z miejskiego budżetu metody zapłodnienia in vitro. Projekt uchwały w tej sprawie przygotowali radni PO.

Projekt dofinansowania in vitro z miejskiego budżetu wzbudził wątpliwości wśród radnych z powodu m.in. jego aspektów prawnych. Chodzi o brak opinii rządowej Agencji Oceny Technologii Medycznych. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie samorządowych projektów programów zdrowotnych.

O usunięcie tego punktu z porządku obrad wnioskował szef komisji zdrowia Jerzy Sieńko (PO).

Na środowej sesji pojawili się przeciwnicy dofinansowania in vitro, mieli ze sobą transparenty, na których można było przeczytać m.in. "Nie ma płodów są ludzie", "In vitro zamrożone pokolenie" czy "In vitro zabija zamiast leczyć". We wtorek przeciwnicy stosowania tej metody złożyli w sekretariacie rady miasta w proteście około 13 tys. podpisów. Podkreślali, że in vitro nie jest obowiązkiem samorządów oraz procedura ta nie jest procesem leczniczym.

Projekt uchwały ws. dofinansowania z budżetu m.in. metody zapłodnienia in vitro złożyły pod koniec listopada br. radne szczecińskiej PO. Dofinansowanie miałoby objąć miałoby pary mieszkające w Szczecinie i bezskutecznie starające się o poczęcie dziecka od co najmniej roku. Przewidywane dofinansowanie to 2 tys. zł do jednej procedury. Pary mogłyby maksymalnie trzy razy skorzystać z dofinansowania. Projekt, jako program medyczny, zakłada również otwarty konkurs ofert dla podmiotów wykonujących zapłodnienie in vitro.

«« | « | 1 | » | »»
 • Wiemy, kto...
  19.12.2012 16:28
  przygotował projekt, ale kto odrzucił ? Chyba koalicja PiS i SLD. Dosyć oryginalna.
 • Garwolin, Mazowsze
  19.12.2012 17:53
  Dziękuję wszsytkim rozsądnym, nie tłukącym się za wyciąganiem środków budżetowych na "in wiadro". Zacznijmy dbać o dzieci już urodzone ...i o siebie - w zdrowym ciele zdrowy duch i vice versa:) a wtedy o milusińskich też łątwiej.
  PS. Domy Dziecka również potrzebują pieniędzy "na już" a nie na wirtualne płody z eugenicznych procedur.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.