Większość nie chce matury z religii

Zdecydowana większość Polaków (ponad 65 proc.) nie chce religii na maturze jako przedmiotu dodatkowego. "Za" jest prawie 28 proc., a zdania na ten temat nie ma 7 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej".

Według badania 100 proc. wyborców Ruchu Palikota jest przeciw religii na maturze, podobnie 80 proc. głosujących na SLD (12 proc. nie ma zdania). Przeciwnicy tego przedmiotu na egzaminie dojrzałości przeważają też w elektoracie PO (72 do 20 proc.) oraz PSL (65 do 28 proc.).

Z kolei za wprowadzeniem na maturę religii jest 52 proc. wyborców PiS, a 44 proc. zwolenników tej partii jest temu przeciwna.

Jak przypomina "Rz", dyskusja o egzaminie dojrzałości z religii toczy się od kilku lat. W minionym tygodniu przedstawiciele episkopatu rozmawiali na ten temat z resortem edukacji. MEN uznał, że nie może dopuścić tego przedmiotu na maturę, bo nie ma wpływu na programy jego nauczania.

Homo Homini przeprowadził sondaż 7 czerwca; na pytanie odpowiedziało 1100 respondentów.

«« | « | 1 | » | »»
 • gośka
  11.06.2013 10:07
  Tyle samo Polaków (65% - CBOS maj b.r.) jest przeciwko tzw. ubojowi rytualnemu i biorą to pod uwagę? Nie !!! Zaciekle pracują w Sejmie nad przywróceniem tego barbarzyństwa. Jutro MARSZ - PROTEST PRZECIWKO LEGALIZACJI UBOJU RYTUALNEGO ! Szczegóły pod wymienionym hasłem. Nie na temat, ale może moderator będzie łaskawy.
 • Tomek
  11.06.2013 12:52
  Co to znaczy, że MEN nie ma wpływu na program nauczania? Czy do dopuszczenia do matury nie wystarczy znajomość programu nauczania? Czy MEN zmienia program nauczania z fizyki? Rozumiem, że satysfakcjonujące byłoby, gdyby MEN mógł decydować, że Dekalog tak, ale przykazania kościelne to na rozszerzony, albo wcale. Zwykła wymówka, albo brak umiejętności trzeźwego myślenia.
 • Fryderyk
  11.06.2013 13:30
  Większość nie chce też matury z: matematyki, polskiego, chemii, fizyki, historii ... . Większość chce świadectwo dojrzałości za nic. Więc dajmy tej większości dyplomy bez męczenia się w szkołach. Dajmy im również prawo do: aborcji, eutanazji, małżeństw we wszystkich możliwych konfiguracjach itd. itp. A na koniec wyposażmy ich w broń palną.
 • Ksiądz katecheta
  14.06.2013 11:01
  Bogu niech będą dzięki, ze Religia nie trafiła na maturę. To byłoby zabójstwo dla tego przedmiotu. Nie tak buduje się autorytet nauczyciela i przedmiotu. Odsyłam do wypowiedzi ks. bpa Grzegorza Rysia, wypowiedzianej w grudniowym programie "Młodzież kontra...". Uważam, że staranie się o wpisanie przedmiotu Religia do spisu przedmiotów maturalnych to przejaw pychy niektórych polskich biskupów i kurialistów... Jeszcze raz BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI!!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.