Kościół podpowiada niedouczonym

Przed dwoma dniami przedstawiliśmy oświadczenie zespołu ds. bioetycznych episkopatu, zawierające listę publikacji naukowych, mówiących o niepożądanych skutkach zapłodnienia in vitro.

(czytaj: Konkretnie o niepożądanych skutkach in vitro)

„Rzeczpospolita” zapytała o ten dokument prof. Andrzeja Kochańskiego, który jest członkiem wspomnianego zespołu.

– Ta lista nie jest oczywiście zamknięta. To po prostu przegląd najważniejszych wiarygodnych publikacji na ten temat - powiedział genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN.  - Wydaje mi się, że osoby, które dziś mówią o tym, że in vitro nie powoduje żadnych zmian genetycznych, powinny się z tymi badaniami zapoznać – uważa profesor.

Wśród wymienionych w oświadczeniu 33 prac naukowych gazeta cytuje m.in. artykuł szwedzkich naukowców, z którego wynika, że u dzieci poczętych in vitro zaobserwowano wzrost liczby nowotworów – 53 przypadki przy wartości oczekiwanej 38 przypadków. W 18 przypadkach były to nowotwory krwi, najczęściej ostra białaczka limfoblastyczna.

„Rzeczpospolita” wróciła też do głośnej wypowiedzi ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, który mówił m.in., że zespoły wad genetycznych występują częściej u dzieci z in vitro niż u tych poczętych w sposób naturalny. Rzecznik praw dziecka Marek Michalak odpowiedział wówczas, że „żadne wiarygodne doniesienia naukowe nie potwierdzają opinii wyrażanych przez księdza profesora”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO

Reklama

Reklama

Reklama