Kościół podpowiada niedouczonym

Przed dwoma dniami przedstawiliśmy oświadczenie zespołu ds. bioetycznych episkopatu, zawierające listę publikacji naukowych, mówiących o niepożądanych skutkach zapłodnienia in vitro.

(czytaj: Konkretnie o niepożądanych skutkach in vitro)

„Rzeczpospolita” zapytała o ten dokument prof. Andrzeja Kochańskiego, który jest członkiem wspomnianego zespołu.

– Ta lista nie jest oczywiście zamknięta. To po prostu przegląd najważniejszych wiarygodnych publikacji na ten temat - powiedział genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN.  - Wydaje mi się, że osoby, które dziś mówią o tym, że in vitro nie powoduje żadnych zmian genetycznych, powinny się z tymi badaniami zapoznać – uważa profesor.

Wśród wymienionych w oświadczeniu 33 prac naukowych gazeta cytuje m.in. artykuł szwedzkich naukowców, z którego wynika, że u dzieci poczętych in vitro zaobserwowano wzrost liczby nowotworów – 53 przypadki przy wartości oczekiwanej 38 przypadków. W 18 przypadkach były to nowotwory krwi, najczęściej ostra białaczka limfoblastyczna.

„Rzeczpospolita” wróciła też do głośnej wypowiedzi ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, który mówił m.in., że zespoły wad genetycznych występują częściej u dzieci z in vitro niż u tych poczętych w sposób naturalny. Rzecznik praw dziecka Marek Michalak odpowiedział wówczas, że „żadne wiarygodne doniesienia naukowe nie potwierdzają opinii wyrażanych przez księdza profesora”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO

 • mastera
  26.06.2013 13:10
  to co mówi Episkopat jest tylko jednym z przyczynków w dyskusji; zasadniczą sprawą jest zabijanie "nadprogramowych" zarodków i o to Kościół cały czas się upomina - proszę więc nie odwracać kota ogonem.
 • Jakimo_3
  26.06.2013 13:17
  Ciekawe, że te negatywne zjawiska występują tylko w Polsce. Nie w USA, Niemczech, czy Szwecji ?
 • Nieznany
  26.06.2013 14:44
  Może lepiej niech ktoś się na temat listy ww. publikacji wypowie? A skoro mu za ciężko, to niech chociaż z tym się zapozna ==> http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22091747 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22740058 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20818993 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19484754
  Ja rozumiem że jak "czarni" mówią A, to już wiadomo że trzeba powiedzieć "B" nawet bez wysłuchania o czym w ogóle jest mowa. No ale kontakt z rzeczywistością też czasem warto złapać.
 • W.
  26.06.2013 19:47

  Jest takie forum na którym piszą ludzie poczęci przez in vitro.
  Oto cytaty:
  „Jestem człowiekiem, a mimo to zostałem poczęty techniką, która ma swoje korzenie w hodowli zwierząt. A najgorsze jest to, że rolnicy bardziej troszczą się o pochodzenie swojego bydła niż kliniki in vitro o pochodzenie ludzi naszej epoki. Dziwnie się też czuję z tym, że moje geny pochodzą od dwójki osób, które nigdy się nie kochały, nigdy nie tańczyły razem, nigdy się nie spotkały”
  „Jestem wściekły na moich rodziców, ale wciąż cierpię w tajemnicy. Nie powiedziałem nawet mojemu bratu, że jesteśmy tylko rodzeństwem przyrodnim. Mój tato też nie wie, że ja już o tym wiem. Gdy dorastałem, byłem przez rodziców traktowany inaczej niż mój brat, teraz już wiem, dlaczego tak się stało. Oni byli świadomi mojego pochodzenia”[
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.