Z ks. dr. Stanisławem Paszkowskim, diecezjalnym duszpasterzem rodzin i inicjatorem powstania Archidiecezjalnej Poradni Adopcyjnej – Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, rozmawia Karol Białkowski.
Karol Białkowski: – Podjęcie decyzji o adopcji jest chyba trudnym krokiem...
Ks. Stanisław Paszkowski: W szerszej społeczności, wśród kobiet, istnieje ciągle przekonanie, że „moje” dziecko to takie, które sama urodzę. To dlatego część z par decyduje się na in vitro. Zakładają, że przy zastosowaniu zapłodnienia pozaustrojowego poczęte dziecko będzie „bardziej ich” niż ewentualnie adoptowane. Wielokrotnie szkolenia w ośrodku zaczynały pary, które nie zrezygnowały jeszcze z innych rozwiązań problemu niepłodności i dopiero z czasem przychodziło pogodzenie się z faktami i świadoma decyzja o przysposobieniu. Ta świadomość, że każde dziecko jest darem Pana Boga dla nas, nie budzi się od razu. Naukowcy jednak przekonują, że biologia niekoniecznie wpływa na budowanie więzi między dzieckiem i rodzicem.
W jaki sposób małżeństwa przygotowują się do rodzicielstwa adopcyjnego?
Obowiązkowe jest trzymiesięczne szkolenie. W przypadku naszego ośrodka jest ono poszerzone o elementy niewymagane prawem: dialogi małżeńskie czy spotkania z rodzicami, które już adoptowały dzieci. Chcemy pokazać pełną prawdę związaną z przysposobieniem dzieci. Pokazujemy problemy, które mogą wyniknąć, i mówimy o trudnościach w budowaniu relacji z dzieckiem. Rola ośrodka nie kończy się w momencie zakończenia postępowania sądowego i przekazania dziecka do rodziny. Nasze drzwi są cały czas otwarte i można, w razie jakichkolwiek problemów, skonsultować się z fachowcami. Każdego roku organizujemy również spotkanie dla rodzin adopcyjnych, które ma służyć m.in. integracji i wymianie doświadczeń. Dzięki temu możemy podglądać szczęście naszych podopiecznych, zarówno tych najmłodszych, jak i par, które skorzystały z naszej pomocy.
Czy można się pokusić o stwierdzenie, że rodzice adopcyjni są lepiej przygotowani do roli mamy i taty?
Coś w tym jest. Potwierdzają to zwłaszcza relacje par, które uczestniczyły w kursie. Często zwracają uwagę, że dopiero po odbyciu przygotowania wyłania im się konkretny obraz, co ich czeka w życiu rodzinnym. U małżeństw, które nie mają problemów z płodnością, narodziny dziecka są naturalną koleją rzeczy. Poza kilkoma miesiącami ciąży nie ma większego oczekiwania. Wśród par, które decydują się na adopcję, ten czas wydłużony jest do kilku lat. Oni marzą i tęsknią za byciem rodzicami.
Dzieci czekają
Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o zagadnieniach związanych z podjęciem adopcji, może zadzwonić pod numer tel. 71 327 11 03, napisać na adres: apa@archidiecezja.wroc.pl lub zgłosić się bezpośrednio do Archidiecezjalnej Poradni Adopcyjnej przy ul. Katedralnej 4/12.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |