Rząd tropi lekarzy, którzy nie chcą zabijać

Do wszystkich szpitali z oddziałami położniczymi w Polsce wpłynęło pismo z Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, ile razy placówki te - powołując się na klauzulę sumienia - odmówiły ciężarnym przeprowadzenia testów prenatalnych lub zabicia poczętego dziecka, u którego stwierdzono chorobę lub wadę genetyczną - pisze Kaja Godek w serwisie stopaborcji.pl.

Dodaje, że dokument zawiera też pytanie o dalsze postępowanie w każdym z przypadków. Szpitale mają odpowiedzieć, czy i dokąd skierowały odesłane pacjentki tak, aby ich dzieci mogły zostać przebadane i zabite gdzie indziej. Mają też podać, czy - jeśli nie zabijają dzieci - mają podpisaną umowę z innym podmiotem, który wykonuje takie „świadczenia" (takiego słowa użyto w treści pisma).

- Nie ma wątpliwości, że rozsyłanie podobnych zapytań jest formą nacisku na dyrektorów szpitali, aby w razie niezgody na mordowanie dzieci osobiście lub przez podległy im personel dopilnowali, by zabił je kto inny. Wywieranie przez rząd presji na lekarzy w istocie znosi działanie klauzuli sumienia, gdyż wskazanie, kto może zabić dziecko to faktyczny współudział w tej procedurze - podkreśla Kaja Godek.

Zwraca przy tym uwagę, że rozesłanie takich pytań nie jest działaniem rutynowym Ministerstwa Zdrowia. - Choć oficjalnym powodem zbierania danych ma być przygotowywanie corocznego sprawozdania z wykonania ustawy aborcyjnej, można podejrzewać, że prawdziwe motywy działania ministerstwa są inne. Nigdy dotąd bowiem nie rozliczano poszczególnych szpitali z zabijania dzieci lub wskazywania, kto inny może to zrobić. To nadzwyczajne przedsięwzięcie - ocenia.

Dodaje, że to samo Ministerstwo Zdrowia od lat wykręca się od odpowiedzi na pytania o procedury aborcyjne, sposób postępowania z dziećmi urodzonymi z aborcji żywo, rozpoznania, będące wskazaniem do „zabiegów". Informuje, że takich danych nie zbiera, bo nie musi. Nie podejmuje dodatkowych kroków, aby dostarczyć odpowiedzi na interpelacje, które mogą być niewygodne dla aborcjonistów.

Kaja Godek uważa, że kontekstem działań rządu była okupacja Sejmu przez rodziców dzieci niepełnosprawnych, zwłaszcza, że wspomniane pismo Ministerstwa Zdrowia datowane jest na 19 marca, czyli ten sam dzień, w którym zdesperowani rodzice zaczęli okupować parlament.

- Zbieżność obu dat nie może być przypadkowa. Skoro nie uda się dłużej zamykać oczu na zdesperowanych rodziców, należy zadbać, aby zawczasu jak najwięcej ich dzieci zabijano. Ustawa pozwalająca na aborcję jest Donaldowi Tuskowi bardzo potrzebna. To dlatego z taką gorliwością jej broni i naciska na swoich posłów, aby głosowali przeciw ochronie prawnej życia wszystkich poczętych dzieci - pisze Kaja Godek, która sama jest matką dziecka z zespołem Downa.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anonim (konto usunięte)
  14.04.2014 22:00
  " Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych mnie uczyniliście.."
 • fiołek
  14.04.2014 22:05
  Przy całym zrozumieniu dla światopoglądu, uważam, że łączenie protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych z dążeniem do większej dostępności aborcji za zbyt daleko idący wniosek. Zarzucanie myślenia "skoro mamy za mało kasy na dzieci niepełnosprawne, to zabijmy je przed narodzeniem", jest moim zdaniem nieetyczne. Co więcej, może wskazywać polityczne zaangażowanie autora/ki.
 • west
  15.04.2014 09:10
  @Dominik @StudentMim

  Liberalizm we współczesnym wydaniu nie przynosi nic dobrego. Jednak w XIXw. żył i działał lord Acton. Liberalizm w jego pojmowaniu to rzecz jak najbardziej do przyjęcia, w wielu przypadkach wręcz wskazana.

  Przykładowe wypowiedzi lorda Actona:

  Wolność jest ochroną przed kontrolowaniem nas przez innych. Wymaga więc samokontroli, a przy tym poddania się wpływom religijnym i duchowym: edukacji, wiedzy, pomyślności. Wolność staje się w większym stopniu kwestią moralności, niż polityki.

  Władza, która nie istnieje dla wolności, nie jest władzą, tylko przemocą.
 • genekm
  15.04.2014 10:24
  Choćby jedno nazwisko,jeden przykład,ale prawdziwy???.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.