Chcą opowiedzieć dzieje Polski w taki sposób, by zachwycić dzieci i pokazać im, jak przez stulecia czuwał nad naszą ojczyzną sam Bóg.
W pracowni rzeźbiarskiej Teatru Baj Pomorski stoi już większość z blisko 200 figur, które umieszczone w ruchomej instalacji historycznej w Wilanowie opowiedzą dzieciom zawiłe dzieje ich ojczyzny. Sceny zbudowane z malarskiego tła, przygotowanego przez grafika komputerowego, będą wbudowane w ruchome walce z teatralnym oknem. Nad całością czuwa scenograf Mikołaj Malesza.
Historia Opatrzności
Zmechanizowany teatr lalek, efekty świetlne i ścieżka dźwiękowa z narratorem poprowadzą najmłodszych widzów od sceny stworzenia świata aż po wybory przełomu w roku 1989. Całość właśnie montowana jest w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej, w pobliżu Panteonu Wielkich Polaków. – To nowoczesny teatr XXI wieku, który ma zachęcić całe rodziny do odwiedzenia świątyni. Ale będzie także atrakcyjnym miejscem dla uczniów młodszych klas, które z nauczycielami będą mogły w nowoczesnej formie wzbogacić lekcje historii o elementy wychowania patriotycznego – mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Nad „Teatrzykiem XXI wieku dla dzieci” pracują wspólnie specjaliści Teatru Baj Pomorski, firmy SOS MUSIC, pomagającej m.in. przy organizacji Święta Dziękczynienia, oraz ABM Space, twórcy... projektu łazika do eksploracji powierzchni Marsa dla NASA. – Instalacja będzie podzielona na sceny. Każda ze stacji ma kształt obracającego się walca o średnicy 3 m i wysokości 3 m. Trzy stacje prezentować będą łącznie 24 sceny – opowiada Paweł Bodzon z Centrum Opatrzności Bożej.
Zobacz chrzest Mieszka
Całe przedstawienie podzielone jest na trzy części. W pierwszej odnaleźć będzie można 8 scen opowiadających o stworzeniu świata i człowieka, chrzcie Mieszka I, ślubie królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą w katedrze na Wawelu, pierwszym rozbiorze Polski, Konstytucji 3 maja i wmurowaniu pierwszego kamienia węgielnego pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej. W kolejnej części młodzi miłośnicy historii poznają zrywy niepodległościowe przeciw zaborcom, odzyskanie niepodległości po ponad 120 latach niewoli, Bitwę Warszawską z 1920 roku, Polskę międzywojenną: budowę nowoczesnego państwa, które tętni życiem. Zwiedzający znajdą się m.in. na warszawskiej ulicy, z rikszą, gazeciarzem i Mieczysławem Foggiem, śpiewającym jeden z przedwojennych szlagierów. Potem zobaczą II wojnę światową, cierpienia ludzi i heroiczną postawę ojca Maksymiliana Kolbego, Powstanie Warszawskie i odzyskanie niepodległości.
Lekcja w Świątyni
Teksty dla narratora pisali wspólnie dramaturg Malina Przyśluga oraz Zbigniew Lisowski, reżyser i kierownik artystyczny projektu, a jednocześnie dyrektor nagradzanego Teatru Baj Pomorski. Trzecia część „Teatrzyku XXI wieku dla dzieci” przedstawi lata komunizmu w Polsce, przygotowanie narodu polskiego przez kard. Stefana Wyszyńskiego do uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski i wybór Karola Wojtyły na papieża. Usłyszymy m.in. homilię Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w Warszawie w roku 1979 i przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”.
– Ważne, by rozróżnić, co mamy do zrobienia wobec pokolenia, które znało Jana Pawła II, oceniającego pontyfikat z perspektywy osobistych doświadczeń, oraz wobec pokolenia, które papieża nie znało. To drugie wydaje się zadaniem ważniejszym i trudniejszym, bo chodzi o pokazywanie papieża tym, którzy albo urodzili się po jego śmierci, albo mieli wówczas kilka, kilkanaście lat – mówi kard. Kazimierz Nycz. – Centrum Opatrzności Bożej i Muzeum muszą umieć zaspokoić ciekawość jednych i drugich. Instalacja historyczna, która będzie nastawiona na rodziny z dziećmi, będzie uczyła historii najnowszej plastycznie, bo historia i sposób jej nauczania to wciąż wielkie wyzwanie w szkolnictwie. Niełatwo prowadzić zajęcia w sposób „nieoprawiony w ramkę”. „Teatrzyk” w Świątyni Opatrzności Bożej, mam nadzieję, bardzo w tym pomoże – dodaje. Podczas uroczystości kanonizacyjnych można było obejrzeć pierwsze efekty pracy nad „Teatrzykiem”. Całość będzie dostępna w Świątyni Opatrzności Bożej podczas Święta Dziękczynienia 1 czerwca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |