Niełatwo dostać miejsce dla dziecka. Wszyscy jednak wiedzą, że maluchy trafią pod dobrą i fachową opiekę.
Na jednym z olsztyńskich osiedli znajduje się podwórko, na którym czasami bawi się kilkadziesięcioro dzieci. I choć słychać je w okolicy, sąsiedzi nie narzekają na hałas. Tak usytuowane jest Archidiecezjalne Przedszkole w Olsztynie, do którego w tym roku uczęszcza 76 maluchów. Przestronne i jasne sale gwarantują dobre warunki dla grup, którymi opiekują się siostry zakonne i świeckie wychowawczynie. W tym roku mija 25 lat od powstania tej placówki.
Trudne początki
Przedszkole powstało z inicjatywy ks. inf. Jana Górnego. W pierwszym okresie swojej działalności istniała tylko jedna sala, która mogła pomieścić grupę 25 dzieci. Prowadzenia podjęły się Siostry Boskiego Zbawiciela, zwane powszechnie siostrami salwatoriankami. – Na początku było to maleństwo. Potem remontowano kolejne pomieszczenia i od września 1989 roku dzieci mogły przebywać już w dwóch przystosowanych salach. Przedszkole powstało z dwóch jednorodzinnych domów – mówi s. Kornelia Musolf, dyrektor przedszkola. Placówkę do istnienia powołał poprzedni metropolita warmiński abp Edmund Piszcz. Poprzedniczką s. Kornelii była s. Marta Majerczyk. W czasie jej kadencji dokonano najważniejszych inwestycji budowlanych i stworzono dobre warunki dla dzieci. Największe prace trwały do roku 2006. Organem prowadzącym jest warmińska kuria, która w roku 1992 uzyskała zezwolenie na prowadzenie przedszkola jako placówki publicznej. – Dzięki temu mogliśmy zatrudnić większą liczbę personelu, kupić nowy sprzęt i zabawki. Obecnie w placówce pracuje 11 osób – mówi s. Kornelia.
Boży spacer
Do przedszkola zgłasza się co roku duża liczba rodziców, pragnących powierzyć swoje dzieci siostrom. – Do Archidiecezjalnego Przedszkola trafiłam przypadkiem. Dowiedziałam się od koleżanki, że niedaleko mojego miejsca zamieszkania jest katolickie przedszkole, chwalone przez wszystkich. Właściwie było już za późno, aby dostać miejsce dla mojego dziecka, gdyż dowiedziałam się o tym w maju – a zapisy były już w styczniu. Okazało się jednak, że jedno dziecko zostało dwa razy wpisane na listę i dzięki temu dostaliśmy miejsce – mówi Justyna Molenda, przewodnicząca rady rodziców. – Potem z drugim dzieckiem było już łatwiej, gdyż rodzeństwo ma pierwszeństwo w następnych naborach – dodaje.
Rodzice są zadowoleni z programu nauczania i wartości wpajanych przez wychowawczynie. Każdy posiłek rozpoczyna się modlitwą. Katecheza wprowadza dzieci w krąg Bożych spraw i uczy odnosić biblijne wydarzenia do swojego życia. – Spacery po osiedlu nauczyciele wykorzystują nie tylko do realizacji celów podstawy programowej, ale również jako okazję do odkrywania bliskości Boga w przyrodzie. Jest to wspaniały czas pozwalający dziecku prawidłowo się rozwijać bez przemocy, wulgaryzmów, zbędnych świecidełek i reklam – mówi s. Kornelia. Dlatego też w przedszkolu nie ma zabawek, które wyzwalają przemoc: pistoletów, czołgów i bajek godzących w zasady wychowawcze przedszkola.
Ważne wartości
– Jestem bardzo zadowolona z opieki nad dziećmi w naszym przedszkolu. Panie wychowawczynie świetnie prowadzą zajęcia i przygotowują dzieci do pierwszych lat szkolnych. Na pewno wnoszą dużo ciepła i serdeczności w stosunku do dzieci i rodziców. Nie słyszałam złego słowa na temat funkcjonowania przedszkola. Rodzice są bardzo zadowoleni i cenią sobie pracę całego personelu. Gorąco polecam wszystkim nasze przedszkole – mówi Justyna Molenda. Rodzice są zadowoleni także z nauki tańca, organizowanych konkursów oraz przedstawień. Wszystko jest, według nich, na wysokim poziomie. Dzieci z chęcią idą do przedszkola i kochają osoby, które się nimi opiekują. Wielką wartością jest także zaangażowanie rodziców, którzy wspierają jak mogą różne inicjatywy. S. Kornelia w ramach swoich studiów zrobiła ankietę, w której zadała rodzicom kilka pytań. Jedno z nich brzmi: „Z jakich powodów wybrali Państwo nasze przedszkole?”. Dla 83 proc. rodziców powodem wyboru przedszkola jest dobra opieka nad dziećmi. Natomiast 64 proc. matek i ojców podkreśla promowanie wartości chrześcijańskich.
W tym roku wychowawczynie, rodzice i dzieci szykują się do obchodów 25-lecia powstania przedszkola. Po tylu latach są już wychowankowie, którzy sami posyłają swoje dzieci pod opiekę sióstr. 14 czerwca w Gietrzwałdzie odbędzie się uroczystość jubileuszowa, na którą zaproszeni są obecni i byli wychowankowie. Planowana jest na początku zabawa, a potem Msza św. Zgłoszenia do udziału w jubileuszu można kierować do s. Beaty Ciągło pocztą elektroniczną: ciaglo1@tlen.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |