"Ojciec" i "matka" znikają z formularzy

Uczniowie zgłaszający się do niektórych polskich szkół muszą wpisywać dane ojca i matki jako "pierwszego rodzica" i "drugiego rodzica".

Część internetowych formularzy zgłoszeniowych do polskich szkół w roku szkolnym 2014/2015 zawiera formułę „pierwszy rodzic” i „drugi rodzic”.

Uczeń, ubiegający się o przyjęcie do szkoły, w rubryce „Rodzice/opiekunowie prawni”, ma wpisać dane, uwaga: „pierwszego rodzica/opiekuna” a następnie „drugiego rodzica/opiekuna”. Jeszcze w ubiegłym roku byli w tym miejscu „ojciec” i „matka”.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej w rozmowie z gosc.pl stwierdziła, że resort edukacji nie odpowiada za formę tych kwestionariuszy.

Jak dowiedział się gosc.pl, formularze zgłoszeniowe dla znacznej liczby placówek edukacyjnych w Polsce tworzy firma Vulcan z Wrocławia.  

Rzeczywiście, instytucja ta przedstawia się na swej stronie internetowej jako „firma ekspercka będąca największym polskim producentem oprogramowania do zarządzania oświatą”. Jak czytamy, z pochodzącymi z firmy rozwiązaniami dla oświaty „pracują ludzie z ponad dwudziestu tysięcy szkół, przedszkoli oraz samorządów”.

Skontaktowaliśmy się z firmą Vulcan, pytając o przyczynę, dla której w miejsce „ojca” i „matki” wstawiono „pierwszego rodzica” i „drugiego rodzica”. Przedstawiciel firmy obiecał odpowiedź w ciągu 24 godzin roboczych. Ten czas już minął – odpowiedź nie nadeszła.

Uzupełnienie: Firma "Vulcan" odpowiedziała - przeczytaj: Znikający "matka" i "ojciec" - firma tłumaczy

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jola
  05.06.2014 08:46
  Firma Vulcan w oświadczeniu napisała, że : "wszystkie nasze rozwiązania zachowują neutralność światopoglądową". I to mnie właśnie martwi bo i imię tzw. poprawności - wprowadzają po cichu gender, która atakuje rodzinę poprzez instytucje. To się zgadza :(
 • roomZeiss
  05.06.2014 16:37
  http://www.citizengo.org/sites/default/files/styles/large/public/images/mozillawar.jpg?itok=VntTKowo
 • zocha
  06.06.2014 00:32
  Proponuję akcję skreślania formuł "pierwszy rodzic", "drugi rodzic" i wpisywania w tym miejscu "ojciec", "matka" (no bo który jest pierwszy, a który drugi? Wszak walczymy o równouprawnienie ;)...). Może takie pokreślone formularze zmuszą do powrotu normalnych ...
 • sun1104
  11.06.2014 11:59
  Pełzający gender...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.