Rzecznik praw pacjenta przeciw prof. Chazanowi

W szpitalu im. Św. Rodziny doszło do naruszenia prawa pacjentki do informacji oraz prawa do zgłoszenia sprzeciwu od orzeczenia lub opinii lekarskiej - to częściowe rozstrzygnięcie postępowania wyjaśniającego w tej placówce, prowadzonego nadal przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Postępowanie dotyczy dyrektora placówki prof. Bogdana Chazana, który odmówił - powołując się na klauzulę sumienia - wykonania aborcji u kobiety, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała w czwartek PAP, że nadal prowadzi postępowanie wyjaśniające, a do chwili obecnej wydała częściowe rozstrzygnięcie w zakresie dwóch praw. Jak wyjaśniła, stwierdzono naruszenie prawa pacjentki do informacji oraz prawa do zgłoszenia sprzeciwu wobec orzeczenia lub opinii lekarskiej, o których mowa w przepisach ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

"W pozostałym zakresie, tzn. w kwestii ewentualnego naruszenia przez szpital prawa pacjentki do dokumentacji medycznej oraz do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, sprawa jest w toku" - dodała Kozłowska.

Samorząd lekarski złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadania konstytucyjności przepisów, które - wedle rzecznik Kozłowskiej - złamał prof. Chazan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  26.06.2014 14:37
  Tak jest niewinny.
 • jujka
  26.06.2014 23:42
  Ciekawe czy ta kobieta zdobyla sie na odrobine refleksji ile wyrzadzila krzywdy nie tylko bezpośrednio prof.Chazanowi ale kobietom, którego tylko u niego i wsrod jego personelu mogly znaleźć prawdziwa pomoc w dramacie jaki przeżywają rodzice czekający na dziecko, ktoremu prawo odmawia prawa do życia i godnej śmierci. Dzieciatko pewnie juz zabila...
 • beatta
  14.07.2014 19:29

  Czemu rzecznik praw pacjenta nie bronil zycia malego chorego pacjenta ktory urodzil sie zeby po ludzku umrzec i przejsc do Domu Pana
  Aborcja to rozszarpywanie ciala ludzkiego bez znieczulenia!To boli malego pacjenta!

 • _jasiek
  24.07.2014 10:55
  _jasiek
  To jest krzywda i policzek dla tych Pań, które nie chcą być dotykane przez "lekarzy" rzeźników mających krew nienarodzonych dzieci na rękach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.