Zarzuty za pomyłkę przy in vitro

M.in. niewłaściwie podpisane próbki z materiałem genetycznym miały być przyczyną pomyłki podczas zabiegu in vitro w klinice w Policach. Osobom odpowiedzialnym rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie postawił zarzuty.

W ub.r. wskutek błędu przy zabiegu zapłodnienia in vitro w klinice ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pacjentka urodziła nie swoje dziecko. Nasienie męża, zamiast z komórką jajową żony, miało zostać połączone z komórką innej kobiety. Dziecko urodziło się z wadami genetycznymi.

Jak poinformował w poniedziałek podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej pełniący funkcję rzecznika prof. Jacek Różański, dane dotyczące osób, które mają zarzuty, ani liczba tych osób czy sama treść zarzutów nie będą upublicznione.

Prof. Różański zapowiedział, że teraz osoby podejrzane o dopuszczenie się zaniedbań przy procedurze zapładniania in vitro mają czas na zapoznanie się z zarzutami i ewentualne ustosunkowanie się do nich; mogą wskazać nowe dowody czy świadków.

Dopiero potem może zapaść decyzja o skierowaniu sprawy do sądu lekarskiego - dodał.

Po postępowaniu prowadzonym przez rzecznika od listopada ub.r. doszedł on m.in. do wniosku, że procedury stosowane w klinice wspomaganego rozrodu były zbyt ogólne, nie było wyraźnych przepisów dotyczących znakowania probówek z komórkami jajowymi. Także nie było systemu kontroli nad pracą laborantów, którzy przeprowadzali działania na materiale genetycznym w pojedynkę. Standardem zaś w tego typu placówkach na świecie jest wzajemna kontrola laborantów.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  21.04.2015 02:44

  Oj tam, oj tam, wielkie halo.

  Nalepki się na retortach pomyliły? Gdzie drwa rąbią, wióry lecą. Gdzie w retortach mieszają, tam się coś na polepę wyleje, szkoda materiału zmarnować, to się z powrotem do szkła zgarnie, a że nie do tego co trzeba, to cóż, z pośpiechu, by nie rozdeptać, to do tego co pod ręką. Procedury rzecz ważna, ale laborant też człowiek, należy zrozumieć.

   

  154
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.