Rząd: nie można odebrać rodzicom dzieci z powodu biedy

Dzieci nie będą odbierane rodzicom, wbrew ich woli, z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej rodziny - przewiduje projekt nowelizacji przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który w poniedziałek przyjął rząd.

Nowe rozwiązania - jak wskazano w komunikacie CIR - mają przeciwdziałać "pochopnemu" odbieraniu dzieci rodzicom oraz umieszczaniu ich w pieczy zastępczej, czyli rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Projekt, który przedłożył minister sprawiedliwości, stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w expos,, w którym wskazała, że jednym z priorytetów rządu jest wsparcie rodziny i zapewnienie jej bezpiecznego funkcjonowania.

Projekt przewiduje, że umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej co do zasady, będzie środkiem ostatecznym, stosowanym przez sąd opiekuńczy. Wcześniej należy zrobić wszystko, aby innymi środkami przywrócić prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Ingerencja we władzę rodzicielską, prowadząca do oddzielenia dziecka od rodzica, może mieć miejsce jedynie po wcześniejszym wykorzystaniu przez sąd innych środków lub zastosowaniu form pomocy rodzinie, które okazały się nieskuteczne.

Kodeks rodzinny w takich sytuacjach wskazuje na działania sądu opiekuńczego - zarówno wobec rodziców jak i samego dziecka. Może on zobowiązać rodziców do pracy z asystentem rodziny, skierować ich na terapię albo ograniczyć im władzę rodzicielską, poddać ją kontroli kuratora sądowego.

Sąd może skierować dziecko do placówki wsparcia dziennego lub zdecydować o umieszczeniu w placówce sprawującej częściową pieczę nad dziećmi.

Odebranie dziecka będzie możliwe wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na poważne zagrożenie dobra dziecka, w szczególności jego życia lub zdrowia. W tych wyjątkowych sytuacjach - jak podkreślono - sądy opiekuńcze muszą się kierować nadrzędną przesłanką, jaką jest dobro dziecka i zabezpieczenie jego interesów. Rozdzielenie rodziców i dzieci wyłącznie z powodu ubóstwa - wbrew woli rodziców - nie będzie możliwe.

W ocenie skutków regulacji zapisano, że projekt dotyczy rodzin bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego (227,3 tys. rodzin; 0,8 mln osób) oraz rodzin zagrożonych ubóstwem (724,3 tys. rodzin; 1,9 mln osób).

Znowelizowana ustawa miałaby wejść w życie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  21.12.2015 20:11
  Jakiejż destrukcji uległo poczucie sprawiedliwości (i zwykłego zdrowego rozumu) w agendach socjalnych, organach ścigania i sądach, że aż ustawą trzeba hamować proceder odbierania dzieci z powodu ubóstwa. Zakładając, że faktycznie z tego powodu, a nie np. z powodu "dilów" z potencjalnymi "opiekunami", czerpiącymi profity z dotacji.

  Ale z takich powodów:

  http://pikio.pl/wp-content/uploads/2015/12/c4780bdfdd9a486b8aba13edec4889dc-681x493.png

  http://m.mamadu.pl/dfe07b3182ade12cfbd7cba7c098be2c,640,0,0,0.jpg

  chyba nowa ustawa powinna jednak obligować do odebrania dzieci.
  Dziwne, że jeszcze z urzędu nie podjęto ustalenia tożsamości rodziców tych niewinnych dzieci i nie wszczęto postępowania w celu uwolnienia ich spod tak antywychowaczych metod.

  A tak przy okazji, za dziećmi chyba jeden z "rodziców" z planszą która świadczy jakim bęcwałem (czyli inteligentnym inaczej) jest. Gdyby zamiast "Antek pokaż jak tupolewm ścinasz brzozę" miał na planszy "Antek pokaż jak eksplodujesz jak tupolew", to miało by to sens. Jęśli to rzeczywiście jeden z rodziców, to dodatkowy powód wyrawnia dzieci z pod wpływu idioty.
 • MarianNowak
  21.12.2015 20:18
  Premier Szydło zapewne przewidziała, że pod jej rządami będzie taka bieda w Polsce, że zabrakłoby miejsca w państwowych domach dziecka.
 • Maciej1
  21.12.2015 21:47
  Co pomoże zmiana gdy sędzia swoją "wiedzą i doświadczeniem" mając opinię kuratora i pracowników Opieki społecznej odbierze dzieci. Teraz nie będzie już biedy bo taka rodzina mająca np. trójkę dzieci będzie miała 1500 zł miesięcznie. Czy takie pieniądze dostaje na rękę początkujący pracownik?
 • mj
  22.12.2015 01:49
  Brawo Beatka
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.