Świadkowie życia fizycznego i duchowego

W Skierniewicach po raz 11. odbywa się Sympozjum Dar Życia. Tym razem refleksji towarzyszyło hasło: „Nowe Życie w Chrystusie”.

Wydarzenie tradycyjnie już rozpoczęło się uroczystą Eucharystią odprawioną w kościele św. Stanisława BM. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, pasterz diecezji, który do zgromadzonych wygłosił także słowo Boże.

Razem z biskupem Mszę św. koncelebrowali: ks. Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, a także ks. Andrzej Sylwanowicz, sekretarz biskupi.

W homilii bp ordynariusz, nawiązując do czytań, zauważył, że Jezus najwięcej wymagał i oczekiwał od najbliższych. (Przekonywał o tym przywołując trzy spotkania Zmartwychwstałego: z Marią Magdaleną, uczniami idącymi do Emaus, a także spotkanie z 11 apostołami).

- Marii Magdaleny nie zganił. Dwóch idących do Emaus nie zganił. Swoich uczniów zganił. Zganił za ich małostkowość, brak wiary, upór. Zganił ich, ale jednocześnie wypowiedział wobec nich, tak słabych, wielkie zadanie, w którym określił to, co ma nastąpić po Jego wniebowstąpieniu. Polecił im by szli na cały świat i głosili Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. I my, jako ochrzczeni mamy także podejmować na drodze swoje powołania to apostolskie zadanie. Niezależnie od tego, jaka jest nasza droga. Mamy to czynić w oparciu o wybranie i odrodzenie, jakie miało miejsce w chrzcie świętym - mówił biskup.

W dalszych słowach homilii biskup zauważył, że dziś orędzie Ewangelii jest odrzucane nie tylko, jako prawda wiary, ale jest odrzucane także, jako orędzie życia. Jako orędzie moralnego postępowania, jako fundament kształtowania siebie, bliskich i społeczności międzyludzkich. - Ignoruje się to przesłanie, które ma kształtować życie. Preferuje się zaś egoizm, wygodę, utylitaryzm. Preferuje się postawy, które nie są twórcze, które niczego nie budują, które są niebezpieczne. I co więcej próbuje się wmówić, że te kierunki mają stać się drogą naszego obyczaju, kultury - mówił.

Odpowiedzią na takie postawy zdaniem biskupa łowickiego powinno być odważne głoszenie.

- Idźcie i głoście orędzie życia. Jednym z newralgicznych punktów głoszenia ewangelii jest troska o życie. Kiedy zakwestionujemy prawdę życia człowieka i jego godność - usuniemy z fundamentu społecznego życia jeden z najważniejszych elementów. Wówczas wszystko się zachwieje. Wszystko stanie wobec niebezpieczeństwa. Fundament życia jest najważniejszy! Dlatego jakże wymownym jest, że gromadząc się dzisiaj w Skierniewicach, nie tylko rozumiemy dar życia, ale także głosimy jego orędzie. Głosząc je czujemy wsparcie św. Jana Pawła II, którego 11. rocznicę i głośmy Ewangelię na cały świat, także w Skierniewicach. Bądźmy wierni temu zatroskaniu o życie to fizyczne, ale także zatroskaniu o życie wiary, które ma swój początek w chrzcie świętym, a które rozwija się we wspólnocie ochrzczonych w Kościele - apelował biskup łowicki. 

Podczas Eucharystii do ołtarza wraz z darami zostały przyniesione deklaracje Duchowej Adopcji.

Po Mszy św.  zebrani przeszli do kinoteatru "Polonez". Przybyłych słuchaczy przywitali organizatorzy wydarzenia - ks. Grzegorz Gołąb, proboszcz parafii św. Stanisława w Skierniewicach i Paweł Kwaśniak, prezes stowarzyszenia „Dar Życia”, po których głos zabrał bp Andrzej F. Dziuba i Krzysztof Jażdży, prezydent Skierniewic.   

Po oficjalnych wystąpieniach rozpoczęła się cześć wykładowa, podczas której nie zabrakło także świadectw.

Sympozjum odbywa się pod patronatem "Gościa Łowickiego".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama