Kolejka wydaje się nie mieć końca. Stoją w niej całe rodziny. Na końcu na wytrwałych czekają zielona karta z szopem, która robi „bip”, paszport na 10 pieczątek i książka na zawsze.
Biblioteka ze wspomnień
– Nie jest tak, że wraz z początkiem tej akcji w naszych bibliotekach powiły się książki dla dzieci. Księgozbiór dla najmłodszych jest obecny w prawie wszystkich filiach. Staramy się, aby były w nich pozycje dla tych dzieci, które jeszcze nie umieją czytać, czyli książki-pianki, gdyż są to takie pozycje, którymi dziecko może się swobodnie bawić. Zależy nam, żeby maluchy od pierwszych chwil życia miały kontakt z książką – podkreśla Paweł Braun, dyrektor WiMBP.
A jak zachęca się dzieci, by do biblioteki wróciły z rodzicami? – My to robimy przy pomocy listu, pacynek Gustawa i Klary oraz, oczywiście, książek – śmieje się pani Agnieszka. Kobiety z fundacji odwiedzają przedszkola, gdzie w czasie krótkich wystąpień zachęcają do odwiedzin w bibliotece. – Okazuje się, że wiele dzieci w bibliotece już było, ale z rówieśnikami z przedszkola. Na 20-osobową grupę zgłasza się może troje, które odwiedziło to miejsce z rodzicami. Myślę, że rodzice mają w pamięci bibliotekę jako instytucję z siermiężnymi półkami, gdzie wszystko jest wysoko i panuje przeszywająca cisza. Dzisiejsze biblioteki zdecydowanie przełamują ten stereotyp. Bo są bardzo kolorowe, z półkami dopasowanymi do wysokości dzieci, gdzie, owszem, należy być cicho, ale bez przesady – mówi pani Agnieszka.
Dodatkową zachętą do odwiedzenia biblioteki ma być pakiet startowy. – On dla dziecka zawiera słowo klucz: książka na zawsze. Liczmy na to, że nawet jeśli ktoś nadal nie ufa pomysłowi chodzenia do biblioteki, to przyjdzie chociaż po to, żeby otrzymać pakiet startowy, a przy okazji mu się spodoba i zacznie tu wracać – mówi pani Agnieszka.
Za zero złotych
W czasie pierwszej wizyty w bibliotece młody czytelnik otrzyma pakiet startowy, a w nim m.in. Kartę do Kultury, czyli kartę biblioteczną „z szopem” uprawniającą do wielu zniżek w miejscach kultury w Gdańsku, darmową książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań oraz Paszport Biblioteczny, do którego będzie wbijana pieczątka za każdym razem, gdy odwiedzi jedną z bibliotek biorących udział w projekcie. – Gdy dziecko uzbiera 10 pieczątek, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania – podkreśla E. Ewertowska.
Pakiety informacyjne dla młodych czytelników zostaną przekazane maluchom w przedszkolach podczas spotkań przeprowadzonych w ponad 300 placówkach. – Jeżeli rodzic nie otrzyma tzw. listu, nic straconego, bo i tak może zgłosić się do jednej z naszych filii z dowodem osobistym i odebrać pakiet startowy. Zapisanie pociechy do biblioteki jest bezpłatne – podkreśla Przemysław Czaja, kierownik Działu Promocji i Marketingu WiMBP w Gdańsku. Organizatorki z fundacji ani myślą poprzestać na Gdańsku. – Najpierw chcemy zasięgiem objąć całe Trójmiasto, następnie województwo pomorskie, a później Polskę, dlatego zapraszamy do współpracy wydawnictwa oraz każdego, kto chce wesprzeć nasz projekt promujący praktykę czytelniczą wśród najmłodszych – podkreśla E. Ewertowska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |