Będzie jeden podatek zamiast PIT i składek na ZUS i NFZ

Jest kierunkowa decyzja polityczna, że będzie wprowadzona jednolita danina, łącząca PIT oraz składki na ZUS i NFZ - powiedział PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Potwierdził, że przepisy te mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Premier Beata Szydło mówiła na początku września w wywiadzie dla PAP: "Pracujemy nad jednolitym podatkiem. Zapowiedziałam, że podejmiemy decyzję we wrześniu, czy on będzie procedowany, więc tutaj jeszcze troszeczkę czasu sobie dajemy, eksperci kończą te prace". Zapewniła jednocześnie, że rząd "nie zamierza absolutnie podnosić podatków".

Stawki nowego podatku - jak powiedział minister w poniedziałek PAP - mają być znane "za 3-4 tygodnie". Wcześniej - wskazał - Sejm musi uchwalić nowelę do ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która umożliwi wymianę danych między MF a ZUS, co jest niezbędne do wyliczenia stawek.

Projekt tej noweli złożyli w Sejmie posłowie PiS. Jak głosi jego uzasadnienie, "celem projektowanych regulacji jest zapewnienie możliwości wymiany informacji pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Ministrem Finansów w zakresie niezbędnym do tworzenia analiz, prognoz i modeli prognostycznych oraz w celu weryfikacji danych własnych obu instytucji". "Taki przepływ danych pozwoli uspójnić dane dotyczące płatników i ubezpieczonych będących jednocześnie podatnikami" - wyjaśniono.

Według Henryka Kowalczyka uchwalenie jednolitego podatku nastąpi na przełomie roku, a wejście w życie - w styczniu 2018 r.

Latem w rozmowie z PAP szef KSRM tłumaczył, że reforma ma trzy cele: "Po pierwsze, zlikwidować degresywność. Po drugie, wprowadzić kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł, przynajmniej dla najmniej zarabiających - żeby dotrzymać słowa. Po trzecie, ujednolicić, uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej".

"W tej chwili składka na ZUS w wysokości 1,2 tys. zł dla drobnych przedsiębiorców jest zabójcza. To zresztą bardzo dobrze pokazuje zachowanie przedsiębiorców po dwóch pierwszych latach działalności, w których przysługuje im ulga - po tym czasie likwidują albo zawieszają działalność. Tak nie powinno być, tę składkę trzeba urealnić. Jest dyskusja na temat tego, jaki poziom składki byłby adekwatny. Osobiście uważam, że składka powinna być płacona, jeżeli ktoś osiąga przynajmniej minimalny dochód, i zawsze powinna być płacona składka emerytalna. To jest kwota ok. 400 zł - więc trzy razy mniej niż obecnie. A potem - w zależności od dochodu - to obciążenie by rosło" - mówił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • wues
  27.09.2016 00:22
  Anko, nie gniewaj się, ale jeśli znasz takich nieuczciwych przedsiębiorców to zrób coś z tym. Jeśli nie znasz, nie widziałaś to nie oskarżaj bezpodstawnie. Ja sam pracuję w prywatnej firmie i jeśli spojrzeć kto najwięcej u nas zarabia to jest to Państwo. Niezależnie od tego czy jest zysk, czy strata musimy płacić VAT. Jeśli jest zysk to dochodzi podatek dochodowy. Do tego podatki od nieruchomości, opłaty środowiskowe itd. Koszt pracy pracownika jest o ok 50-80% wyższy od tego co on sam "dostaje za rękę". Bardzo proszę nie mów o nas, że unikamy płacenia podatków, chorujemy na niby, dorabiamy się na plecach pracowników. Każdy może firmę założyć i spróbować jak to jest pięknie.... Polecam kazania księdza Jacka Stryczka :) I jeszcze jedno. Państwo (rząd) nie pobiera podatków "w celu" (np. finansowania służby zdrowia, dotowania upadających przedsiębiorstw itp). Państwo (rząd) pobiera podatki tam gdzie jest to tylko możliwe i ile jest możliwe. :)
 • Gość
  27.09.2016 10:34
  MAK: przewodnicząca Anodina zgodziła się przyjąć pana Berczyńskiego na jego prośbę. Zdrada ojczyzny w wykonaniu PIS, spisek Macierewicza z Putinem.
 • rekin
  27.09.2016 15:06
  Dobra zmiana : Córka słynnego posła Piotrowicza została prokuratorem w Krośnie. Bez konkursu
 • Gość
  28.09.2016 10:57
  Lewacy z PIS zawłaszczają państwo
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.