Kaczyński o przyszłości prawa, dotyczącego aborcji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wykluczył nowelizacji prawa w części dotyczącej aborcji eugenicznej, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci z zespołem Downa.

Prezes PiS odrzucił zarzut, że partia ta, głosując za odrzuceniem projektu "Stop aborcji", porzuciła swoje prawicowe ideały. - Tak nie jest, my będziemy dążyli do tego, aby aborcji w Polsce było dużo mniej niż jest w tej chwili. W dalszym ciągu jest sprawa prawnych rozwiązań odnoszących się, na różnym poziomie, być może nawet w ramach obecnej ustawy, do aborcji ze względu na stan płodu, a w szczególności ze względu na zespół Downa. Legalnych aborcji jest teraz rocznie około tysiąca, z tego ogromna część spowodowana jest zespołem Downa. Mamy nadzieję, że niedługo już tego nie będzie, taki jest nasz cel. Trzeba to jednak odpowiednio przygotować, trzeba także przekonać społeczeństwo, w szczególności kobiety i będziemy to robić - świadczył.

Kaczyński nie wykluczył nowelizacji obecnego prawa w części dotyczącej aborcji eugenicznej. -  Nie wykluczam tego, chociaż powtarzam, że to musi być odpowiednio przygotowane. Ale oczywiście wykluczam przyjęcie takich rozwiązań, jakie były w ustawie Ordo Iuris – mówię w swoim imieniu – bo one są sprzeczne z moim sumieniem. Ale będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię. Chcemy, by było to możliwe ze względu na realną pomoc, która będzie udzielana także ze środków publicznych. Oczywiście mowa tylko o tych przypadkach trudnych ciąż, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia matki - zastrzegł Kaczyński.

Dodał, że rozwijane będą instytucje, takie jak m.in. hospicja prenatalne, które dzisiaj są społeczne. - Będziemy się starać, by kobieta, która znalazła się w takiej sytuacji, otrzymała bardzo poważną pomoc. To może dotyczyć także ciąż, które są wynikiem przestępstwa, ale oczywiście i tutaj przymusu zastosować nie można, można zastosować perswazję, i to delikatną, bez presji - stwierdził.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Reklama

Reklama

Reklama