USA: Izba Reprezentantów za prawnym ograniczeniem aborcji

W Stanach Zjednoczonych zakazana będzie aborcja po 20 tygodniu ciąży, o ile wczorajszą decyzję Izby Reprezentantów zatwierdzi Senat. Jeśli wejdzie ona w życie, to ocali rocznie od 11-18 tys. ludzkich istnień. Pomoże też w uświadomieniu społeczeństwa o człowieczeństwie dzieci nienarodzonych, oraz odczuwanym przez nie bólu - uważa Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

Ustawa przyjęta przez Izbę Reprezentantów nie obejmuje dzieci poczętych na skutek gwałtu, kazirodztwa, lub kiedy zagrożone jest życie matki. O jej przyjęcie apelował przewodniczący Komisji ds. Obrony Życia amerykańskiego episkopatu, kard. Timothy Dolan.

„Uważamy, że każde dziecko, od chwili poczęcia, zasługuje na miłość i ochronę prawa. Jesteśmy przekonani, że żadna osoba ani też rząd nie mają prawa, by odebrać życie niewinnej istocie ludzkiej - i twierdzimy, że prawdziwe problemy, które powodują, że kobiety rozważają aborcję, powinny być rozwiązane za pomocą rozwiązań wspierających matkę i dziecko”- napisał kardynał Dolan. Dodał, że coraz częściej udaje się lekarzom uratować życie wcześniaków urodzonych w 20 tygodniu życia płodowego.

Prezydent Donald Trump obiecuje podpisanie ustawy, jeśli zostanie uchwalona przez obydwie izby.

Nie wiadomo jednak, jak postąpi Senat. Podobne ustawy były uchwalane przez niższą izbę Kongresu w 2013 i 2015 r. Nie znalazły jednak poparcia w izbie wyższej. Mimo to, zakaz aborcji po 20. tygodniu ciąży obowiązuje w niektórych częściach USA na podstawie prawa stanów: Ohio, Texas, Nebraska, Idaho, Oklahoma, Alabama, Georgia, Luizjana, Arkansas, Północna Dakota, Południowa Dakota, Zachodnia Virginia, Wisconsin, Karolina Południowa, Kentucky i Kansas.

Na mocy wyroku federalnego Sądu Najwyższego z 1973 r. aborcja jest w USA w pełni legalna. Wspomniane orzeczenie doprowadziło do śmierci już blisko 60 milionów dzieci.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.