Nie ma w Europie innego - poza Norwegią - państwa, które zakazałoby lekarzom rodzinnym korzystania z klauzuli sumienia - zauważył przed Sądem Najwyższym w Oslo Haakon Bleken, adwokat dr Katarzyny Jachimowicz. Polska lekarka od lat pracująca w Skandynawii prowadzi sądową kampanię na rzecz przywrócenia lekarzom rodzinnym prawa korzystania z klauzuli sumienia.
Dr Jachimowicz została wyrzucona z pracy za motywowaną sprzeciwem sumienia odmowę zakładania wczesnoporonnych wkładek domacicznych. Polka uznała to za naruszenie jej wolności sumienia. Wytoczyła w tej sprawie proces. W pierwszej instancji przegrała, ale w drugiej - wygrała. Sąd stwierdził, że wypowiedzenie umowy o pracę było nieważne, ponieważ stanowiło naruszenie praw człowieka. Pracodawca - czyli gmina Sauherad na południu kraju - odwołała się do Sądu Najwyższego. Drugorzędnie postanowienia zaskarżyła też dr Jachimowicz.
Dziś zakończyło się trwające trzy dni przedstawianie stanowisku obydwu stron przed Sądem Najwyższym. Adwokat gminy Frode Lauareid podtrzymał swe stanowisko: że prawo norweskie nakazuje Polce wykonanie niechcianej procedury, nie pozwala jej na odwołanie się do klauzuli sumienia. Mec. Bleken powtórzył, że zakaz korzystania z klauzuli sumienia przez lekarzy rodzinnych jest niezgodny z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Dodał jeszcze jeden, nowy argument. Otóż w Norwegii wolno lekarzowi odmówić wykonania obrzezania. I nikt nie uważa tego za dyskryminację Żydów. A skoro tak, to odmawianie dr Jachimowicz prawa odmowy zakładania wczesnoporonnych wkładek stanowi akt jej dyskryminacji.
Obecnie czekamy na wydanie wyroku Sądu Najwyższego. Jest to spodziewane w połowie września. Jak powiedział mec. Lauareid, być może nieco wcześniej znana będzie sama sentencja, czyli zasadnicza decyzja sądu, bez szczegółowych uzasadnień.
W razie niepowodzenia dr Jachimowicz liczy się z koniecznością złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
O wyniku procesu poinformujemy na naszej stronie internetowej, zaś szersze omówienie sprawy znajdzie się w "Gościu Niedzielnym".
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.