USA: Firma proponuje klinikom in vitro "projektowanie" dzieci

Nowe testy, pozwalające rodzicom na badanie embrionów pod kątem inteligencji podczas procesu zapłodnienia in vitro stanowią zagrożenie dla ludzkiej godności i mogą prowadzić do traktowania człowieka jak rzeczy, a nie osoby – przestrzega Joseph Capizzi, profesor teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki.

Firma Genomic Prediction ogosiła, że opracowała metodę badania przesiewowego zarodków wytworzonych poprzez zapłodnienie in vitro (IVF) pod kątem wielu cech, w tym chorób dziedzicznych i poziomu inteligencji. Testy pozwolą zidentyfikować to, co firma opisuje jako „odchylenia genetyczne”, a rodzice będą mieli możliwość wyboru między embrionami w oparciu o przewidywania, że niektóre zarodki będą miały niższy niż przeciętny iloraz inteligencji.

Międzynarodowy anglojęzyczny tygodnik naukowy New Scientist donosi, że firma rozpoczęła rozmowy z klinikami in vitro w Stanach Zjednoczonych, aby udostępnić je potencjalnym rodzicom.

Joseph Capizzi, profesor teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie zauważył, że jest to kolejny krok na drodze tworzenia „zaprojektowanych dzieci”, dodając, że obawy przed „niedoskonałym” potomstwem prowadzą do traktowania dzieci jako rzeczy, a nie ludzi. Genomic Prediction twierdzi, że testy będą w stanie badać embriony pod kątem potencjalnej „niepełnosprawności umysłowej”. Capizzi ostrzegł, że mentalność rodziców, którzy chcą genetycznie doskonałego „zaprojektowanego” dziecka, będzie miała tragiczny wpływ na to, jak ludzie postrzegają inne osoby. „Taka logika prowadzi do tego, że rodzice domagają się zwrotu pieniędzy lub wymiany swoich dzieci, kiedy nie spełniają ich oczekiwań" – zauważył amerykański moralista, dodając, że grozi to odrzuceniem niechcianych embrionów, czy też porzuceniem niechcianych młodych ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jam
  23.11.2018 13:26
  Na stronie firmy nie ma nic o projektowaniu dzieci, tylko jest opis diagnostyki genetycznej, pozwalającej wykluczyć choroby genetyczne powodujące upośledzenie umysłowe.
 • mee...
  23.11.2018 14:38
  Dzis i lud wybrany jest wymieszany/skazony genami upadlych aniolow - wystarczy spojrzec na Polakow...a mieszanie ciagle trwa - ostanio uchodzcy i pracownicy, co to niby maja zasilic polska gospodarke...niezle to wykambinal zly i podlegle jemu rzady.
 • gan
  23.11.2018 14:45
  gan
  Od 2017 roku na rynku jest książka, która zgrabnie opisuje świat, w którym manipulowanie przy genomie nie tylko roślin, czy zwierząt staje się powszechne. Polecam lekturę, gdyż wydaje się nawet bardziej prawdopodobna niż predykcje Georga Orwella na rok 1984. Powieść jest zatytułowana Helisa, autorstwa Marca Elsberga. Nie wiem, czy nie uprawiam przy tym niedozwolonej reklamy. Jeśli tak, to bardzo przepraszam. Na swoje usprawiedliwienie mogę zapewnić, że jestem wyłącznie czytelnikiem i nie mam żadnych powiązań z jakimkolwiek wydawnictwem.
 • mjc
  25.11.2018 21:23
  "i mogą prowadzić do traktowania człowieka jak rzeczy, a nie osoby – przestrzega Joseph Capizzi, profesor teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki." Ja przepraszam, a kiedy in vitro nie traktuje człowieka jak rzeczy, którą można zamrozić, pokroić, wyrzucić. Istnieje inne in vitro?.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.