Prezes TK odpowiada na ponaglenie w sprawie aborcji eugenicznej

Prezes Trybunału konstytucyjnego Julia Przyłębska odpowiedziała na list 79 posłów, którzy upomnieli się o szybsze rozpatrzenie wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu, pozwalającego na aborcje dzieci chorych i niepełnosprawnych. Jej odpowiedź opublikował na Twitterze dziennikarz "Niedzieli" Artur Stelmasiak. Wniosek w sprawie aborcji eugenicznej leży w Trybunale już ponad rok.

Pani prezes w krótkim liście pisze, że sprawa "jest w toku postępowania merytorycznego". Dodaje, że "gdy na niejawnej naradzie skład orzekający wyznaczy termin rozpoznania ww. wniosku, zostanie on niezwłocznie opublikowany na stronie internetowej Trybunału". Zdaniem Przyłębskiej, "zarówno w tej, jak i w innych sprawach, które są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny, nie ma żadnych opóźnień".

Formalnie rzecz biorąc, odpowiedź prezes Przyłębskiej jest zgodna z prawdą, ponieważ prawo nie nakłada na TK terminu rozpatrzenia wniosku. Wcześniej pani prezes mówiła, że w tym przypadku Trybunałowi zajmie to kilka miesięcy. Pojawiły się informacje, że orzeczenie w tej sprawie jest już gotowe.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama