O osobach z zespołem Downa krąży wiele mitów. Poświęć kilka chwil na ten poruszający film!

Dziś Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Poznaj najpopularniejsze mity dotyczące osób z tym schorzeniem. Często własnie z tych powodów nie daje się im szansy na życie.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa jest obchodzony od kilkunastu lat 21 marca. Dlaczego akurat wtedy? Zespół Downa to potoczna nazwa choroby, polegającej na zaburzeniu genetycznym, które sprawia, że w 21 parze chromosomów zamiast dwóch występują trzy chromosomy. Celem Światowego Dnia zespołu Downa jest przypomnienie o pełnych prawach osób z tą chorobą do tego aby żyć i aby żyć najpełniej, jak to tylko możliwe. Współcześnie wykrycie prawdopodobieństwa zespołu Downa u dziecka poczętego jest w wielu krajach (również w Polsce) przyczyną dokonywania aborcji. W krajach takich jak Dania czy Islandia narodziny osób z tym zaburzeniem prawie nie występują. 

O osobach z zespołem Downa krąży wiele mitów dotyczących przede wszystkim ich zdolności do samodzielnego życia i rozwoju w różnych dziedzinach. Bardzo często jednak nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością. Poznaj najpopularniejsze z nich oglądając ten poruszający film:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gość1974
  03.09.2019 01:28
  Aha. A te osoby z ZD to jaki osób chorych na ZD stanowią?
 • gość1974
  03.09.2019 01:31
  Czym się może pochwalić pani w stroju akademickim?... Jak wygląda "biznes" tej drugiej pani?... Jaka była droga kariery politycznej lobbysty i jak wygląda jego lobbying?... To film dostał nagrodę, a nie aktor... Poza tym, jak na razie, obejrzeliśmy CZTERY osoby, a bezrobocie wśród osób z niepełnosprawnością umysłową w Polsce wynosi dziewięćdziesiąt osiem procent - na sto osób DWIE mają pracę.No i gdzie niskofunkcjonujące osoby z ZD? Ci, którzy nie potrafią nawet mówić?
 • gość1974
  03.09.2019 01:32
  Aha, a mit o krótkim życiu jest od dawna nieaktualny. Jeśli ponad 70% osób z ZD będzie w pełni samodzielnych, wtedy się zgodzę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.