Wspólnota Domowego Kościoła archidiecezji katowickiej spotkała się w parafii św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej-Orzegowie na dorocznym spotkaniu "Emaus" Domowego Kościoła.
Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Nawiązując do nazwy spotkania „Emaus”, abp Skworc zauważył, że można tę nazwę rozpatrzeć jako spotkanie ze Słowem oraz jako spotkanie z Eucharystią. – Jesteśmy na tym etapie, że Chrystus przyłączył się do nas i Pisma nam wyjaśnia – mówił, odnosząc się do liturgii słowa odczytanej podczas Eucharystii.
Sięgając do Dziejów Apostolskich, abp Wiktor zacytował św. Piotra, który przypomina, że „trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. Podkreślił, że „tą zasadą Kościół kierował się od zawsze”, i że „obowiązuje ona również w XXI w.”. – Żyjemy w takich czasach, że już czasami nie wiemy, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Dlatego pojawia się porządkujący głos Kościoła. Także w sprawie ochrony rodziny. Także w sprawie obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział.
Zwrócił uwagę, że „Emaus” to również godzina Eucharystii. – Tutaj poznajemy Chrystusa i mówimy za Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój” – stwierdził. – Godzina Eucharystii, godzina łamania chleba. Ten gest jest bardzo wymowny, bo tutaj uczymy się postawy charytatywnej. Bardzo wam dziękuję, że dzielicie się chlebem z potrzebującymi – dodał.
Odnosząc się do odczytanej Ewangelii, metropolita katowicki przypomniał słowa Jezusa skierowane do Piotra: „Czy Mnie miłujesz?”. – To jest pytanie do nas: Czy miłujesz Mnie? Czy miłujesz Kościół? – mówił. Zachęcił także do tego, aby odpowiedź zawsze była pozytywna. Podziękował wszystkim obecnym w orzegowskiej świątyni za to, że odpowiedzieli i przyszli na „ucztę Baranka”.
Metropolita katowicki nawiązał również do pierwszej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie i jego słów na placu Zwycięstwa w Warszawie. – To było wielkie „bierzmowanie narodu” – mówił. Odwołując się do przeżywanego kolejnego roku duszpasterskiego poświęconego Duchowi Świętemu, przypomniał, że mamy działać, opierając się na charyzmatach, jakimi zostaliśmy obdarzeni. – Mamy zmieniać świat. Przemieniać oblicze tej ziemi, by było więcej pokoju, sprawiedliwości. Nie możemy mówić, że nic od nas nie zależy. Wiele zależy – podkreślił. – Przez wasze rodziny możecie zmieniać oblicze ziemi – apelował do uczestników Dnia Wspólnoty.
Przed Eucharystią zebrani w kościele mogli wysłuchać kilku słów o historii miejsca, w którym się znajdują. Na temat kościoła i jego dziejów opowiadał ks. Ryszard Nowak, proboszcz parafii w Orzegowie, a także wieloletni moderator diecezjalny Ruchu Światło–Życie. Rodziny Domowego Kościoła odmówiły także modlitwę w intencji rodzin przez wstawiennictwo św. Michała, patrona parafii. Swoje słowo skierował do zebranych również ks. Waldemar Maciejewski, obecny moderator diecezjalny Ruchu Światło–Życie, oraz ks. Krzysztof Jarczyk, moderator Domowego Kościoła.
Po Eucharystii odczytano List Jedności, który zostanie skierowany na ręce papieża Franciszka, oraz modlono się o beatyfikację czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Rodziny zrzeszone w Domowym Kościele archidiecezji katowickiej corocznie spotykają się w okresie wielkanocnym na Dniu Wspólnoty „Emaus”. Spotkanie to odbywa się za każdym razem w innej parafii archidiecezji i gromadzi około tysiąca osób rozwijających swoją duchowość według charyzmatu Ruchu Światło–Życie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.