Nie mają problemów

Bycie jedynakiem i dorastanie bez rodzeństwa wcale nie oznacza problemów z nawiązywaniem więzi społecznych w późniejszym życiu - uznali naukowcy z uniwersytetu w Ohio, których ustalenia opisuje w poniedziałek portal BBC News.

Doszli oni do wniosku, że tylko kilkuletni jedynacy wykazują gorsze umiejętności społeczne niż ich rówieśnicy mający brata lub siostrę - a potem nadrabiają braki.

Naukowcy zbadali pod tym kątem ankiety przeprowadzone w latach 1994-95 wśród 13 tys. nastolatków w wieku 11-18 lat. Młodzież z ponad stu szkół wymieniała w nich swoich przyjaciół obojga płci, maksimum pięć osób. Sprawdzając, jak często dana osoba była wskazywana jako przyjaciel, a więc jaką cieszyła się popularnością wśród rówieśników, badacze uznali, że popularność jedynaków wcale nie różniła się od popularności posiadaczy rodzeństwa.

Czynnikami, które miały znaczenie dla wyników, były: status społeczny i ekonomiczny, wiek rodziców, rasa oraz to, czy nastolatek mieszkał z obojgiem czy tylko jednym ze swych biologicznych rodziców.

Współautorka badania, socjolożka Donna Bobbit-Zeher tłumaczy, że w czasach, gdy jedynaków jest coraz więcej, pojawiają się obawy, że "dzieci mogą coś tracić, nie nabywając umiejętności społecznych poprzez kontakty z rodzeństwem".

Wyniki świadczą jednak o tym, jeśli nawet brak takich kontaktów, to w trakcie nauki szkolnej pojawia się "mnóstwo sposobności do rozwijania umiejętności społecznych" - wskazuje badaczka.

Ustalenia naukowców prezentowane są podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Socjologicznego.

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  16.08.2010 22:12
  Ciekawe co dokładnie badano i jak.
 • marianna
  20.08.2010 15:20
  Z opisu badań wynika, że badano w dwóch skalach: przyjaźni i popularności. I tylko w tej drugiej skali jedynacy nie ustępowali osobom posiadającym rodzeństwo. Przyjaciółmi byli już nieco gorszymi. Jeżeli popularność rzeczywiście jest najważniejsza (jak sugerują amerykańskie filmy o nastolatkach) to rzeczywiście problemów nie mają. A niby dlaczego miałyby mieć, skoro na popularność wpływa między innymi status ekonomiczny...
 • margeritta
  23.08.2010 09:18
  Wiadomo, że inaczej dorastają jedynacy, inaczej rodzeństwo, jeszcze inaczej pochodzący z wielodzietnych rodzin. To, czy się ma rodzeństwo, czy nie jest ważnym, ale nie jedynym czynnikiem, króry wpływa na relacje międzyludzkie. A demonizowanie jedynactwa przynosi więcej szkody, niż pożytku - może zadziałać samospełniająca się przepowiednia i jedynak będzie miał rzeczywiści problemy w kontaktach z ludźmi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.