Z takimi kobietami Ukraina przetrwa

Przygotowując się do aktu konsekracji, dziś chcemy powierzyć opiece Najświętszej Maryi Panny ukraińskie kobiety – powiedział w swym codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk.

Podkreślił, że to właśnie kobieta stała się symbolem Ukrainy. To ona dźwiga niewypowiedziany ciężar wojny, czuwa nad życiem pośród morza śmierci.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zauważył, że to przede wszystkim kobiety udzielają się dziś w parafiach oblężonych miast. Dbają o osoby starsze, karmią swoje dzieci, opiekują się ludźmi w podziemnych schronach.

„Kobieta jest dziś symbolem siły i męstwa Ukrainy. Dziwne połączenie - męstwo i kobieta. Słowo męstwo zawsze było kojarzone z mężczyzną, ale tutaj widzimy siłę kobiety, która daje Ukrainie nadzieję. Dziś modlimy się z wdzięcznością za nasze dziewczęta i kobiety z Sił Zbrojnych Ukrainy, które dziś z bronią w ręku bronią Ojczyzny. Dziś w sposób szczególny modlimy się ze współczuciem za kobiety, które są ofiarami tej wojny na terenach okupowanych. W naszych wsiach, zwłaszcza w obwodzie kijowskim, kobiety stają się pierwszymi ofiarami okupacji, ofiarami przemocy, poniżenia, gwałtu... Patrzymy w twarz kobiety, która zmuszona jest opuścić ojczyznę wraz z dziećmi i wyjechać za granicę. Dziś mówi się o ponad trzech milionach uchodźców z Ukrainy. Do tej pory w Europie, a zwłaszcza we Włoszech, kobiety przyjeżdżały za pracą: Papież Franciszek nazwał je bohaterkami, które przywróciły włoskim rodzinom wiarę chrześcijańską, wartości chrześcijańskie. Teraz Europa widzi matki trzymające za ręce swoje dzieci, aby uciec przed wojną, i mężczyzn pozostających w domu, by bronić swojej ziemi z bronią w ręku. Któż może w pełni zrozumieć ból kobiety matki opłakującej syna, który zginął na wojnie, która straciła na wojnie męża, brata lub siostrę? Ale najbardziej dziś podziwiamy kobietę, która trwa w modlitwie przed Bogiem, która dzień i noc z podniesionymi rękami modli się za swoje miasto, za swój kraj. Dziś kobiety są dla naszego narodu nadzieją, symbolem nieustraszoności, zwycięstwa życia nad śmiercią – symbolem tego, że Ukraina przetrwa nawet w tak nieludzkich warunkach.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg