Tworzenie stroików nagrobnych to sposób będzinian na podtrzymywanie katolickiej tradycji.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Będzinie 24 października odbyły się warsztaty pt. "Dziedzictwo kultury materialnej wsi – stroiki nagrobne". Kilkanaście pań wykonało – z gałązek jodły, świerka, tui, laurowiśni i ostrokrzewu umieszczonych na mokrej gąbce florystycznej, a następnie przybranych szyszkami, sztucznymi kwiatami, pasmanterią – stroiki gotowe do położenia na płytach nagrobnych z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Podczas pracy będzinianki miały okazję poznać historię obchodów tych dni, a także ciekawostki, jak są one obchodzone w innych krajach.
‒ Zachęcamy w ten sposób mieszkańców do aktywności społecznej w środowisku ich zamieszkania i funkcjonowania, a zarazem do otwarcia się na ludzi, do wyjścia z domu, do spędzania miło czasu z innymi. Zależy nam, by czuli się cenioną częścią lokalnej społeczności – wyjaśnia Agnieszka Kwiatkowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Ino Będzino". ‒ Takie spotkania są szansą na kontakt mieszkańców ze sobą nawzajem, jakiego czasem brakuje, a warto zaznaczyć, że znaczna część naszej społeczności to osoby samotne.
Stroiki i inne ozdoby świąteczne to popularny sposób na zebranie niewielkiej społeczności przy jednym projekcie i spotyka się on z zainteresowaniem. Patrycja Lewandowska-Mrówczyńska, wiceszefowa koła gospodyń, mieszka w Będzinie od niedawna i zależy jej na ożywieniu życia wsi. ‒ Dla mnie te różne zajęcia organizowane w ramach koła gospodyń to wielka przyjemność, bo dzięki nim zaczęłam poznawać mieszkańców. Bez tego nie byłoby to łatwe, bo tutaj po 18.00 życie zamiera, wszyscy siedzą w domach. Wymyślamy więc różne projekty, by Będzino zaczęło żyć tak jak inne miejscowości w naszej gminie, gdzie koła gospodyń pracują bardzo dobrze, ludzie są aktywni – mówi.
Dla pani Danuty katolicka tradycja dbania o groby, a także spędzenia tego czasu z rodziną jest pięknym i ważnym zwyczajem. Przygotowany przez nią stroik ozdobi grób jej rodziców. ‒ Tak powinno być, że dbamy o groby naszych bliskich, bo przecież należy w jakiś sposób wyrazić tę pamięć o nich – powiedziała mieszkanka Będzina.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 44/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".
KGW "Ino Będzino" Uczestniczki warsztatów stroikowych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
"Mikołaje" zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.