Szerzenie nieprawdziwych, pseudomedycznych informacji naraża zdrowie indywidualne i publiczne; musimy się temu bezwzględnie przeciwstawiać - powiedziała PAP minister zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że popiera działania Rzecznika Praw Pacjenta w tym obszarze.
Minister zdrowia pytana przez PAP, czy Rzecznik Praw Pacjenta dostanie większe uprawnienia, by szybciej i skuteczniej blokować działania z obszaru pseudomedycyny, zaznaczyła, że popiera RPP w tym aspekcie we wszystkich jego działaniach.
"Prosiłam ministra (Bartłomieja) Chmielowca o przygotowanie odpowiednich przepisów ustawowych. Wiem, że pan rzecznik jest prawie gotowy" - dodała. Podkreśliła, że obecnie resort zdrowia pracuje nad kilkunastoma ustawami, w tym dotyczącymi zmian systemowych, ograniczenia dostępności tytoniu, alkoholu, "kamieni milowych" w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
"Nie sądzę, żebyśmy zdążyli z tą zmianą do końca roku, ale na początku przyszłego roku chciałabym się tym zająć" - podkreśliła.
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w lipcu w wywiadzie dla PAP powiedział, że patologiczne działania w systemie ochrony zdrowia RPP mógłby szybciej i skuteczniej blokować, gdyby miał zwiększone kompetencje. Zauważył wówczas, że prezes UOKiK ma możliwość nałożenia kary finansowej od razu. Chmielowiec wyjaśniał, że RPP, wydając decyzję o zakazie praktyk musi określić termin, do którego placówka powinna dostosować się do decyzji. Następnie RPP musi zweryfikować wykonanie decyzji i dopiero w dalszej kolejności ma prawo nałożyć karę finansową, a czasami konieczne jest wszczęcie nowego postępowania.
"Jeden z tak zwanych receptomatów po wydaniu przeze mnie decyzji o zaprzestaniu praktyk wystawiania recept wyłącznie na podstawie formularzy, oświadczył, że nie będzie tego robił, zastosuje się do mojej decyzji. Po czym natychmiast pojawiła się inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonująca na tych samych stronach internetowych. W taki sposób można byłoby de facto w nieskończoność prowadzić nasze postępowania" - powiedział PAP Rzecznik Praw Pacjenta.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.